This page last updated May 11, 2019 at 2:51pm CDT. This page will be updated as corrections and changes are made.
Girls Pole Vault Additional Qualifiers:
5 | Arleth Ramirez, 11, Norfolk | 10-00.00 |
Girls Long Jump Additional Qualifiers:
5 | Emily Holl, 9, Millard West | 17-06.50 |
6 | Sandra Leybold, 11, Lincoln Southeast | 17-03.50 |
7 | Abigail Hastings, 12, Lincoln Pius X | 17-03.00 |
5 | Sierra Hiatt, 12, Bellevue West | 17-01.00 |
8 | Isabella Fleming, 9, Bellevue East | 17-00.50 |
9 | Sunday Thiyang, 10, Papillion-La Vista South | 16-09.75 |
Girls High Jump Additional Qualifiers:
7 | Cierra Marks, 9, Omaha Northwest | 5-01.00 |
Girls Shot Put Additional Qualifiers:
5 | Brittany Wulf, 10, Lincoln Southeast | 37-06.50 |
5 | Kamdyn Barrientos, 10, Grand Island | 37-05.00 |
Girls 100m Dash Additional Qualifiers:
5 | Isabel Bothwell, 12, Gretna | 12.65 |
5 | Chloe Green, 9, Omaha Westside | 12.99 |
5 | Nebtom N'Da, 10, Bellevue East | 13.09 |
6 | Ryanne Estima, 11, Omaha Westside | 13.09 |
6 | Madeline Wieczorek, 9, Gretna | 13.10 |
7 | Camryn Harrison, 10, Omaha Burke | 13.13 |
7 | Ruaa Osman, 10, Lincoln North Star | 13.16 |
6 | Maddie Boothe, 11, Lincoln Pius X | 13.18 |
Girls 200m Dash Additional Qualifiers:
5 | Sandra Leybold, 11, Lincoln Southeast | 26.12 |
6 | Emma Nyffeler, 12, Millard West | 26.41 |
5 | Jessica Wynne, 9, Omaha North | 26.56 |
7 | Skyler Rolfes, 11, Lincoln Pius X | 26.66 |
6 | Brianna Eilderts, 11, Omaha Marian | 26.87 |
5 | Tania Johnson, 10, Bellevue West | 26.91 |
8 | Sydney Miller, 12, Millard West | 26.91 |
6 | Jazmine Graham, 12, Omaha Westside | 27.05 |
Girls 400m Dash Additional Qualifiers:
5 | Sydney Miller, 12, Millard West | 59.26 |
6 | Emma Nyffeler, 12, Millard West | 59.50 |
7 | Emily Richards, 11, Papillion-La Vista South | 1:01.30 |
8 | Nevaeh Madlock, 12, Lincoln Southeast | 1:02.05 |
5 | Daviyonna Bailey, 12, Norfolk | 1:02.40 |
9 | Ashlyn Dierks, 11, Papillion-La Vista South | 1:02.60 |
10 | Estrella Uribe, 11, Lincoln Southeast | 1:02.79 |
5 | YaTonya LewisMorgan, 10, Omaha North | 1:03.35 |
Girls 800m Run Additional Qualifiers:
5 | Madison Muma, 12, Lincoln East | 2:21.55 |
5 | Alexa Koza, 11, Millard West | 2:24.38 |
6 | Devyn McDonald, 12, Millard West | 2:25.81 |
6 | Mohussin Abakar, 11, Omaha Central | 2:26.18 |
7 | Gemma Volkmer, 12, Lincoln Pius X | 2:27.76 |
8 | Emily Udell, 11, Lincoln Southwest | 2:28.12 |
7 | Anna Festersen, 10, Omaha Central | 2:29.34 |
5 | Abigail Metschke, 10, Elkhorn | 2:29.62 |
Girls 1600m Run Additional Qualifiers:
5 | Brianna Rinn, 9, Lincoln Southwest | 5:22.41 |
6 | Kaylie Crews, 10, Papillion-La Vista South | 5:22.74 |
5 | Abigail Schmidt, 11, Lincoln East | 5:24.74 |
6 | Myia Johnson, 11, Fremont | 5:27.61 |
7 | Abby Heffner, 12, Millard West | 5:28.43 |
8 | Laura Martin, 11, Lincoln Pius X | 5:31.85 |
9 | Kerra Smid, 10, Lincoln Southwest | 5:33.70 |
7 | Hannah Denson, 11, Millard South | 5:34.85 |
Girls 3200m Run Additional Qualifiers:
5 | Laura Martin, 11, Lincoln Pius X | 11:33.13 |
5 | Madeline Krause, 11, Omaha Central | 11:36.26 |
6 | Emily Nau, 10, Fremont | 11:42.04 |
6 | Eva Gilbreath, 10, Millard West | 11:47.74 |
7 | Abby Volkmer, 12, Lincoln East | 11:51.97 |
7 | Katherine McNulty, 11, Millard West | 11:53.75 |
8 | Delaney Vacek, 9, Lincoln Southwest | 11:58.37 |
9 | Lilia Alvarez, 12, Omaha South | 12:02.12 |
Girls 100m Hurdles Additional Qualifiers:
5 | McKenzie Steiner, 12, Lincoln Southwest | 15.63 |
5 | Ashton Mehlin, 12, Kearney | 15.71 |
6 | Sophie Kiser, 11, Lincoln Southwest | 16.13 |
6 | Caitlyn McGarvie, 12, Lincoln North Star | 16.15 |
7 | Abigail Frey, 9, Omaha Northwest | 16.32 |
7 | Jastiny Jackson, 10, Millard West | 16.43 |
8 | Braelyn Botts, 11, Papillion-La Vista South | 16.53 |
8 | KaLeah Mynster, 9, Omaha Northwest | 16.72 |
Girls 300m Hurdles Additional Qualifiers:
5 | Jaida Rowe, 9, Lincoln Southwest | 47.90 |
6 | Aja Nimaya, 10, Lincoln Northeast | 48.33 |
5 | Daniella Gbetanou, 11, Omaha Northwest | 48.39 |
7 | Minatallah Bi, 12, Lincoln Pius X | 48.66 |
8 | Jastiny Jackson, 10, Millard West | 48.69 |
6 | Abigail Frey, 9, Omaha Northwest | 48.96 |
7 | Annaline McCoy, 11, Grand Island | 49.13 |
9 | Nevaeh Baldwin, 11, Lincoln Pius X | 49.36 |
Girls 3200m Relay Additional Qualifiers:
4 | Papillion-La Vista South | 10:05.90 |
4 | Elkhorn South | 10:09.48 |
5 | Omaha South | 10:10.56 |
5 | Lincoln High | 10:18.68 |
Girls 1600m Relay Additional Qualifiers:
4 | Papillion-La Vista South | 4:08.36 |
4 | Omaha Northwest | 4:11.79 |
4 | Columbus | 4:13.91 |
5 | Gretna | 4:15.03 |
Girls 400m Relay Additional Qualifiers:
4 | Lincoln Southwest | 50.28 |
4 | Omaha Benson | 50.48 |
5 | Lincoln Southeast | 50.63 |
4 | Columbus | 51.33 |