This page last updated - 5/22/2004 5:32:52 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made. If this page does not update in your web browser, you may need to RELOAD or REFRESH the page.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
110 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY
300 METER INTERMEDIATE HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 23' 2", Jordan Becker, Alma,12
2nd, 22' 1-1/2", Michael Brower, Fillmore Central,12
3rd, 21' 7", Brett Shipp, Tri County,12
4th, 21' 2-1/4", Kyle Schmidt, Franklin,10
5th, 21' 1", Jordan Bates, Neligh-Oakdale,11
6th, 21' 0-3/4", Scott Neuhalfen, Arlington,10
20' 10-1/2", Derek Vacha, Scribner-Snyder,12
20' 2-3/4", Shane Strope, Creighton,9
20' 2-3/4", Bryan Mendlik, West Point Central Catholic,11
20' 2-1/2", Dustin Lindstrom, Oakland-Craig,12
20' 2-1/4", Brady Betten, Deshler,10
20' 1-1/4", Kyle Brown, Grand Island Central Catholic,12
20' 1", Kyle Krajewski, Garden County,11
20' 0-1/4", Justin Guiffre, Southern,10
19' 9-1/4", Kyle Rice, Morrill,12
19' 9", Michael Griess, Hartington Cedar Catholic,12
19' 7-1/4", Jesse Marfileno, Gibbon,11
19' 4-1/2", Preston Leise, Hartington Cedar Catholic,10
19' 1", David Pacula, Malcolm,11
18' 7", Derek Miller, Hershey,11
1st, 60' 5", Andrew Christensen, Bennington,12
2nd, 53' 5-1/4", Matt Baller, Exeter-Milligan,12
3rd, 53' 3-3/4", Brandon Fried, Fullerton,12
4th, 53' 0-1/2", Brock Simonsen, Lyons-Decatur Northeast,11
5th, 52' 10-3/4", Brendan Calahan, Morrill,12
6th, 51' 3-1/2", Orion Matthies, Overton,11
50' 2-1/2", Tristan Foster, Cambridge,12
49' 8-1/2", Stuart Schweitz, Fullerton,12
49' 8-1/2", Adam Sabata, Harvard,12
49' 5", Andrew Seyfert, Wilber-Clatonia,11
48' 11-1/2", Josh Coufal, Aquinas,12
48' 9-1/2", Jake Olsufka, Wakefield,12
48' 7-1/2", Skyler Schindler, Creighton,12
47' 9-1/2", Blake Cover, Kearney Catholic,11
47' 3-1/2", Jacob Paulsen, Lourdes Central Catholic,11
46' 10-1/2", Ben Collins, Elkhorn Valley,12
46' 4", Jeremy Hastings, Pender,12
45' 5", Chris Tatman, Hershey,12
45' 3", Jeffrey Wollen, Yutan,10
45' 2", Brandon Minch, Elmwood-Murdock,12
42' 7-1/2", Luke Hoffman, Wakefield,12
1st, 47' 0", Jordan Bates, Neligh-Oakdale,11
2nd, 45' 9-1/4", Michael Brower, Fillmore Central,12
3rd, 45' 7-1/4", Brett Shipp, Tri County,12
4th, 44' 7-3/4", Todd Peterson, Grand Island Central Catholic,12
5th, 43' 1", Kyle Schmidt, Franklin,10
6th, 42' 11", Jared Groff, Doniphan-Trumbull,12
42' 9-1/2", Bradley Hall, North Platte St. Patrick's,10
42' 1-3/4", Kevin Prochaska, Sandy Creek,12
42' 0-3/4", Travis Babcock, Alma,12
41' 11", Preston Leise, Hartington Cedar Catholic,10
41' 7-3/4", Andy Sudbeck, Hartington Cedar Catholic,12
41' 7-3/4", Todd Meysenburg, Aquinas,11
40' 11-3/4", Brian Gralheer, Wisner-Pilger,10
40' 11", Thomas Mahoney, Mitchell,11
40' 7", Dustin Lindstrom, Oakland-Craig,12
40' 6-1/4", Taryn Wood, Hemingford,11
40' 4", Derek Vacha, Scribner-Snyder,12
39' 11-1/2", Nick Kohlmeyer, Louisville,11
39' 0-1/2", Theodore Lefler, Lincoln Christian,9
38' 8-1/2", Aaron Hallgren, Newman Grove,12
1st, 6' 8", Sean Jamison, Nebraska Lutheran,12
2nd, 6' 7", Craig Saalfeld, Aquinas,11
3rd, 6' 5", Michael Ortmeier, Osmond,12
4th, 6' 4", Scott Neuhalfen, Arlington,10
Tie 5th, 6' 4", Turner Scholl, Deshler,12
Tie 5th, 6' 4", Wayne Bock, Ravenna,12
6' 4", Tyler Dieckmann, Lincoln Christian,12
6' 2", Kolby Smith, Pender,12
6' 2", Joe McColloch, Garden County,11
6' 2", Tyler Milligan, Southern,9
6' 2", Samuel Haase, Lutheran High Northeast,10
6' 2", Jeff Knudsen, Laurel-Concord,11
6' 0", Michael Griess, Hartington Cedar Catholic,12
6' 0", Marcus Vontz, Cambridge,12
6' 0", Bradley Hall, North Platte St. Patrick's,10
6' 0", Kellen McClure, Wisner-Pilger,9
6' 0", Todd Peterson, Grand Island Central Catholic,12
6' 0", Adam Burmood, Shelton,12
6' 0", John Gross, Wilber-Clatonia,11
6' 0", Brian Stephens, Fort Calhoun,12
6' 0", Troy Pribnow, Scribner-Snyder,12
5' 10", Jason Jones, Ponca,9
5' 10", Mitch Marotz, Stanton,10
5' 10", Aaron Hallgren, Newman Grove,12
5' 10", Scott Ross, Creighton,12
1st, 164' 3", Brock Simonsen, Lyons-Decatur Northeast,11
2nd, 162' 1", Turner Scholl, Deshler,12
3rd, 157' 3", Andrew Christensen, Bennington,12
4th, 153' 2", Kenny Howard, Grand Island Central Catholic,11
5th, 151' 9", Brandon Minch, Elmwood-Murdock,12
6th, 150' 11", James Svitak, Randolph,12
144' 9", Brandon Fried, Fullerton,12
144' 8", Harrison Lingenfelter, Plainview,10
144' 1", Charles Rudeen, Overton,12
143' 6", Evan Klanecky, Ord,12
141' 2", Timothy Fangmeier, Thayer Central,12
141' 0", Blake Cover, Kearney Catholic,11
136' 8", Brandon Kavan, Lincoln Christian,11
134' 11", Matthew Bloyd, Bridgeport,11
130' 0", Ben Collins, Elkhorn Valley,12
128' 8", Luke Lavicky, Aquinas,11
123' 8", Cody LaCroix, Crofton,10
123' 4", Josh Coufal, Aquinas,12
119' 3", Mike Johnson, Southern Valley,11
116' 4", Matt Lance, Stanton,12
115' 11", Bryan Anderson, Bennington,11
109' 3", Blake Brown, North Platte St. Patrick's,10
103' 7", Dustin Mattley, Mitchell,12
1st, 13' 10", Matt Doggett, Burwell,12
2nd, 13' 10", Justin Saner, Burwell,12
3rd, 13' 6", Robert Daro, Aquinas,12
4th, 13' 6", Kristopher Day, Thayer Central,12
5th, 13' 6", Chris Streeter, Hershey,10
6th, 13' 6", Chase Rasby, Sutherland,12
13' 0", Lance Janak, Aquinas,12
13' 0", Jamie Alexander, Plainview,12
13' 0", Tyler Schiferl, Crofton,12
13' 0", Justin Martin, Mitchell,12
12' 6", Tad Mathers, Hershey,11
12' 6", Austin Treat, North Bend Central,12
12' 0", Justin Ratliff, Nebraska Christian,11
12' 0", Jake Wesch, North Bend Central,12
12' 0", Brett Walton, Superior,10
12' 0", Brett Welding, West Point,12
11' 6", Isaac Van Matre, Gibbon,10
11' 6", Tyler Jensen, Wisner-Pilger,10
11' 0", Ryan Galyen, Elkhorn Valley,12
11' 0", Scott Nitchie, Wilcox-Hildreth,11
1st, 8:11.340, Grand Island Central Catholic
Michael Eden, 12, Mathew Janda, 12, Tyler Wortman, 12, Chris Kube, 12
2nd, 8:14.578, Aquinas
Anthony Aerts, 10, Ryan Sabata, 10, Brian Birkel, 10, Matt Brandt, 11
3rd, 8:17.313, Wakefield
Kayle Anderson, 12, Taylor Peters, 11, Eric Bodlak, 9, Andy Hampl, 10
4th, 8:18.624, Burwell
Seth Barrett, 12, Nathan Fryzek, 11, James Bird, 10, Aaron Snyder, 11
5th, 8:20.545, Cambridge
Grant Moore, 11, Brett Cribelli, 10, Tyler Keyser, 11, Kyle Custer, 11
6th, 8:20.876, Tri County
Dustin Mammen, 10, Heath Weichel, 10, James Timberlake, 10, Wes Cammack, 11
8:25.091, Lyons-Decatur Northeast
8:25.445, Thayer Central
8:32.797, Centura
8:34.655, Hershey
8:34.675, Wisner-Pilger
8:35.060, Garden County
8:47.929, Yutan
8:48.481, Pender
8:49.447, Neligh-Oakdale
8:56.672, Ravenna
1st, 9:54.683, Logan Watley, Lincoln Christian,11
2nd, 10:01.963, Wes Cammack, Tri County,11
3rd, 10:21.166, Seth Smith, Wood River,12
4th, 10:25.219, Stephen Brogan, West Point,12
5th, 10:26.812, Enrique Rodriguez, Morrill,12
6th, 10:27.430, Ricky Trevino, Bayard,9
10:44.213, Koby Krebs, Hershey,12
10:46.370, Quinn Willet, Malcolm,10
10:50.205, John Buso, Gibbon,11
10:52.893, Jared Michaels, Lutheran High Northeast,11
10:53.401, James Bierbower, Wakefield,10
10:54.457, James Neill, Archbishop Bergan,12
10:58.018, Cory Logsdon, Fort Calhoun,10
11:07.744, Taylor Peters, Wakefield,11
11:09.002, Ryan Carstens, Burwell,11
11:09.665, Ryan Leffler, West Point,10
11:11.259, Ryan Schnieder, Wilber-Clatonia,12
11:11.824, Matthew Finkral, Newman Grove,11
11:16.649, Sylvan LaBuff, Gordon,10
11:16.713, Jeffrey Holka, Malcolm,9
11:33.360, Eric Fruge, Fillmore Central,12
DQ , Alex Scheideler, Ord,11
DNF , Kyle Custer, Cambridge,11
DNF , Clint Bottorff, Ponca,11
Section Results
Section #1
2:00.257, Aaron Snyder, Burwell,11
2:01.107, Clinton Davis, Lourdes Central Catholic,12
2:01.612, Todd Keiser, Yutan,12
2:04.970, Casey Thelen, Cross County,11
2:05.619, Jared Spellman, Shelton,11
2:05.683, Timothy Meyers, Superior,12
2:06.174, Logan Pearse, Kearney Catholic,12
2:06.368, Eric Bodlak, Wakefield,9
2:06.600, Patrick Mumm, Thayer Central,11
2:07.449, Reid Brandstetter, Battle Creek,9
2:07.479, Ben Borgmann, Creighton,11
2:10.413, Greg Wegner, Scribner-Snyder,10
Section #2
1:52.626, Greg Peterson, Oakland-Craig,12
1:58.339, Chris Kube, Grand Island Central Catholic,12
2:00.045, Clint Bottorff, Ponca,11
2:00.617, Andy Hampl, Wakefield,10
2:01.787, Grant Moore, Cambridge,11
2:03.586, Kelly Gilson, Wisner-Pilger,11
2:04.739, Alex Wagner, West Point Central Catholic,12
2:05.325, Tim Paisley, Garden County,12
2:06.502, Josh Serda, Bayard,10
2:06.618, Brian Birkel, Aquinas,10
DNS , Kyle Custer, Cambridge,11
DNS , Wes Cammack, Tri County,11
Final Results
1st, 1:52.626, Greg Peterson, Oakland-Craig,12
2nd, 1:58.339, Chris Kube, Grand Island Central Catholic,12
3rd, 2:00.045, Clint Bottorff, Ponca,11
4th, 2:00.257, Aaron Snyder, Burwell,11
5th, 2:00.617, Andy Hampl, Wakefield,10
6th, 2:01.107, Clinton Davis, Lourdes Central Catholic,12
2:01.612, Todd Keiser, Yutan,12
2:01.787, Grant Moore, Cambridge,11
2:03.586, Kelly Gilson, Wisner-Pilger,11
2:04.739, Alex Wagner, West Point Central Catholic,12
2:04.970, Casey Thelen, Cross County,11
2:05.325, Tim Paisley, Garden County,12
2:05.619, Jared Spellman, Shelton,11
2:05.683, Timothy Meyers, Superior,12
2:06.174, Logan Pearse, Kearney Catholic,12
2:06.368, Eric Bodlak, Wakefield,9
2:06.502, Josh Serda, Bayard,10
2:06.600, Patrick Mumm, Thayer Central,11
2:06.618, Brian Birkel, Aquinas,10
2:07.449, Reid Brandstetter, Battle Creek,9
2:07.479, Ben Borgmann, Creighton,11
2:10.413, Greg Wegner, Scribner-Snyder,10
DNS , Kyle Custer, Cambridge,11
DNS , Wes Cammack, Tri County,11
Section Results
Section #1
44.783, Lincoln Christian
45.125, Grand Island Central Catholic
45.532, Alma
45.583, Hartington Cedar Catholic
DQ , Wood River
Section #2
43.925, East Butler
44.070, Stanton
44.419, Garden County
44.633, Fillmore Central
44.876, Bayard
44.956, West Holt
45.110, Scribner-Snyder
DNF , Sutherland
Final Results
1st, 43.925, East Butler
Shane Sisel, 12, Travis Trojan, 11, Aaron Pierce, 12, Anthony Rezac, 12
2nd, 44.070, Stanton
Drew Molacek, 10, Joey Wehner, 11, Ryan Molacek, 11, Jimmy Gochett, 12
3rd, 44.419, Garden County
Matthew Allen, 12, Joe McColloch, 11, David Miller, 9, Kyle Krajewski, 11
4th, 44.633, Fillmore Central
Steve Coddington, 12, Jake Bridges, 12, Dustin Hoarty, 12, Michael Brower, 12
5th, 44.783, Lincoln Christian
Jordan Langer, 9, Evan Eberspacher, 12, Tyler Dieckmann, 12, Kurt Aksamit, 12
6th, 44.876, Bayard
Brad Bewley, 10, Trevor Eirich, 11, Daniel Newhoff, 11, Jayson Gregory, 12
44.956, West Holt
45.110, Scribner-Snyder
45.125, Grand Island Central Catholic
45.532, Alma
45.583, Hartington Cedar Catholic
DQ , Wood River
DNF , Sutherland
Heat 1
1st, 15.319,
Caleb Snyder, Yutan, 12
2nd, 15.405,
Brett Shipp, Tri County, 12
3rd, 15.453,
Mark Roh, Aquinas, 12
4th, 15.760,
Craig Degenhardt, Thayer Central, 11
5th, 15.896,
Dylan Petersen, Hemingford, 11
6th, 16.140,
Anthony Eggerling, Creighton, 11
16.271,
Kyle Stroh, Shelton, 11
DNF ,
Quinn Barnas, Wilber-Clatonia, 12
Heat 2
1st, 15.246,
Luke Lavicky, Aquinas, 11
2nd, 15.481,
Zachary Frink, Ord, 10
3rd, 15.773,
Matt Lance, Stanton, 12
4th, 15.880,
Joshua Dean, Bridgeport, 11
5th, 15.904,
Anthony Lytle, Cambridge, 10
6th, 16.003,
Tom Hester, Cross County, 10
16.027,
Tyler Schiferl, Crofton, 12
16.391,
John Anderson, Neligh-Oakdale, 12
Heat 3
1st, 14.974,
Todd Peterson, Grand Island Central Catholic, 12
2nd, 15.127,
Ben Unruh, Nebraska Christian, 12
3rd, 15.416,
Jacob Brummer, Wilcox-Hildreth, 12
4th, 15.540,
Evan Eberspacher, Lincoln Christian, 12
5th, 16.066,
Ray Graef, Tekamah-Herman, 11
6th, 16.095,
Mark Dorcey, North Bend Central, 11
16.617,
Kane Shirley, Hershey, 11
17.247,
Blake Anderson, Randolph, 11
1st, 14.979, Ben Unruh, Nebraska Christian,12
2nd, 15.044, Luke Lavicky, Aquinas,11
3rd, 15.136, Jacob Brummer, Wilcox-Hildreth,12
4th, 15.189, Todd Peterson, Grand Island Central Catholic,12
5th, 15.353, Caleb Snyder, Yutan,12
6th, 15.381, Zachary Frink, Ord,10
15.593, Brett Shipp, Tri County,12
15.682, Mark Roh, Aquinas,12
Heat 1
1st, 11.107,
Jordan Becker, Alma, 12
2nd, 11.259,
Dustin Simpson, Thayer Central, 11
3rd, 11.294,
Jayson Gregory, Bayard, 12
4th, 11.370,
Jacob Brummer, Wilcox-Hildreth, 12
5th, 11.376,
David Pacula, Malcolm, 11
6th, 11.417,
Adam Monke, Arlington, 11
Heat 2
1st, 11.141,
Klint Nielsen, Grand Island Central Catholic, 12
2nd, 11.312,
Kyle Krajewski, Garden County, 11
3rd, 11.341,
Andrew Lingenfelter, Plainview, 12
4th, 11.347,
Troy Pribnow, Scribner-Snyder, 12
5th, 11.427,
Justin Florian, Wilber-Clatonia, 12
6th, 11.505,
Craig Smith, North Platte St. Patrick's, 12
11.708,
Josh Schreiner, Weeping Water, 12
Heat 3
1st, 11.061,
Anthony Rezac, East Butler, 12
2nd, 11.371,
Jimmy Gochett, Stanton, 12
3rd, 11.413,
Wade Taylor, Ponca, 12
4th, 11.437,
Kurt Aksamit, Lincoln Christian, 12
5th, 11.481,
Kyle Graham, Oakland-Craig, 11
6th, 11.594,
Kyle Ochsner, Sutton, 11
11.696,
Gerdon Kopecky, West Holt, 10
11.881,
Ben Loberg, Randolph, 11
1st, 11.030, Jordan Becker, Alma,12
2nd, 11.052, Anthony Rezac, East Butler,12
3rd, 11.067, Klint Nielsen, Grand Island Central Catholic,12
4th, 11.241, Dustin Simpson, Thayer Central,11
5th, 11.283, Kyle Krajewski, Garden County,11
6th, 11.336, Andrew Lingenfelter, Plainview,12
11.359, Jayson Gregory, Bayard,12
11.483, Troy Pribnow, Scribner-Snyder,12
Heat 1
1st, 51.952,
Todd Keiser, Yutan, 12
2nd, 52.312,
Ryan Schledewitz, Hemingford, 11
3rd, 52.334,
Mike Saalfeld, Aquinas, 11
4th, 52.646,
Tyler Van Schoiack, Sutherland, 11
5th, 53.186,
Logan Maschmann, Deshler, 11
6th, 53.562,
Adam Jennings, Malcolm, 12
54.391,
Andrew Moss, Centura, 11
55.037,
Jacob Brummer, Wilcox-Hildreth, 12
Heat 2
1st, 50.602,
Miles Hunke, North Bend Central, 11
2nd, 51.823,
Jake Bridges, Fillmore Central, 12
3rd, 52.622,
Craig Smith, North Platte St. Patrick's, 12
4th, 52.653,
Brian Chapman, Battle Creek, 12
5th, 53.216,
Eric Roth, Gordon, 11
6th, 53.583,
Jeff Michel, Heartland, 12
54.136,
Ryan Molacek, Stanton, 11
54.294,
William Mech, Crofton, 11
Heat 3
1st, 50.066,
Greg Peterson, Oakland-Craig, 12
2nd, 51.800,
Seth Barrett, Burwell, 12
3rd, 52.513,
Isaac Van Matre, Gibbon, 10
4th, 52.534,
Pena Telesforo Jr., Tecumseh, 12
5th, 52.928,
Lee Moser, Creighton, 12
6th, 53.436,
Tony Jacobsen, Laurel-Concord, 9
53.702,
Greg Holt, Weeping Water, 12
53.837,
Justin Spaulding, Arapahoe, 12
1st, 49.720, Greg Peterson, Oakland-Craig,12
2nd, 50.533, Miles Hunke, North Bend Central,11
3rd, 50.964, Ryan Schledewitz, Hemingford,11
4th, 51.430, Seth Barrett, Burwell,12
5th, 51.525, Todd Keiser, Yutan,12
6th, 51.562, Mike Saalfeld, Aquinas,11
51.663, Jake Bridges, Fillmore Central,12
53.015, Isaac Van Matre, Gibbon,10
1st, 4:28.317, Greg Peterson, Oakland-Craig,12
2nd, 4:30.244, Matt Brandt, Aquinas,11
3rd, 4:30.863, Seth Smith, Wood River,12
4th, 4:32.706, Enrique Rodriguez, Morrill,12
5th, 4:33.085, Chris Kube, Grand Island Central Catholic,12
6th, 4:33.729, Nathaniel Bergen, Nebraska Christian,12
4:33.912, Clint Bottorff, Ponca,11
4:36.438, Logan Watley, Lincoln Christian,11
4:37.029, Anthony Aerts, Aquinas,10
4:40.450, Tony Jacobsen, Laurel-Concord,9
4:42.460, Koby Krebs, Hershey,12
4:44.230, James Neill, Archbishop Bergan,12
4:45.152, Burton Burton, Twin Valley/Republican Valley,11
4:47.570, Dustin Swartz, Ravenna,11
4:49.075, Jared Michaels, Lutheran High Northeast,11
4:49.835, Taylor Peters, Wakefield,11
4:55.486, Matthew (Matt) Eckhardt, Blue Hill,12
4:55.835, Andrew Bachman, Leigh,10
4:56.972, Ryan Werner, Thayer Central,11
5:02.215, Joseph Klahn, Hemingford,10
5:08.849, Aaron Olson, West Holt,11
5:11.034, Shain Kephart, Fort Calhoun,12
DNS , Wes Cammack, Tri County,11
DNS , Kyle Custer, Cambridge,11
Heat 1
1st, 40.346,
Chase Engel, Hemingford, 11
2nd, 40.703,
Ben Unruh, Nebraska Christian, 12
3rd, 40.959,
Chase Rasby, Sutherland, 12
4th, 42.180,
Jamie Alexander, Plainview, 12
5th, 42.380,
Justin Bogenreif, Louisville, 12
6th, 42.668,
Drew Molacek, Stanton, 10
42.824,
Scott Ferris, Twin River, 12
43.288,
Jake Lipker, Harvard, 11
Heat 2
1st, 40.392,
Tyson Buresh, East Butler, 9
2nd, 40.874,
Zachary Frink, Ord, 10
3rd, 41.171,
John Anderson, Neligh-Oakdale, 12
4th, 42.298,
Tyler Keyser, Cambridge, 11
5th, 42.690,
Paul Seger, West Holt, 11
6th, 43.938,
Caleb Snyder, Yutan, 12
44.658,
Luke Hoffman, Wakefield, 12
DQ ,
Blake Anderson, Randolph, 11
Heat 3
1st, 41.835,
Craig Degenhardt, Thayer Central, 11
2nd, 42.110,
Brett Shipp, Tri County, 12
3rd, 42.797,
Dustin Devries, Arapahoe, 12
4th, 42.957,
Matt Lance, Stanton, 12
5th, 43.159,
Kyle Stroh, Shelton, 11
6th, 43.276,
Evan Eberspacher, Lincoln Christian, 12
45.567,
Jacob Brummer, Wilcox-Hildreth, 12
DQ ,
Luke Lavicky, Aquinas, 11
1st, 40.159, Ben Unruh, Nebraska Christian,12
2nd, 40.234, Chase Engel, Hemingford,11
3rd, 40.590, Zachary Frink, Ord,10
4th, 40.914, Tyson Buresh, East Butler,9
5th, 41.141, John Anderson, Neligh-Oakdale,12
6th, 41.315, Brett Shipp, Tri County,12
41.506, Craig Degenhardt, Thayer Central,11
41.600, Chase Rasby, Sutherland,12
Heat 1
1st, 22.833,
Jordan Becker, Alma, 12
2nd, 23.164,
Miles Hunke, North Bend Central, 11
3rd, 23.429,
Jayson Gregory, Bayard, 12
4th, 23.509,
Justin Florian, Wilber-Clatonia, 12
5th, 23.798,
Craig Smith, North Platte St. Patrick's, 12
6th, 23.917,
Klint Nielsen, Grand Island Central Catholic, 12
24.274,
Tim Haglund, Wakefield, 9
Heat 2
1st, 23.480,
Anthony Rezac, East Butler, 12
2nd, 23.483,
Troy Pribnow, Scribner-Snyder, 12
3rd, 23.634,
Zachary Leffler, West Point, 12
4th, 23.789,
Kurt Aksamit, Lincoln Christian, 12
5th, 23.942,
Gerdon Kopecky, West Holt, 10
6th, 24.038,
Kyle Ochsner, Sutton, 11
24.338,
Josh Schreiner, Weeping Water, 12
24.393,
David Miller, Garden County, 9
Heat 3
1st, 23.672,
David Pacula, Malcolm, 11
2nd, 23.799,
Jacob Wissing, Wood River, 9
3rd, 23.958,
Ryan Molacek, Stanton, 11
4th, 23.961,
Trevor Eirich, Bayard, 11
5th, 24.003,
John Heine, Hartington Cedar Catholic, 10
6th, 24.219,
Jake Bridges, Fillmore Central, 12
24.855,
Jon Dickey, Laurel-Concord, 12
DNF ,
Andrew Lingenfelter, Plainview, 12
1st, 22.819, Jordan Becker, Alma,12
2nd, 23.184, David Pacula, Malcolm,11
3rd, 23.366, Miles Hunke, North Bend Central,11
4th, 23.487, Anthony Rezac, East Butler,12
5th, 23.515, Jayson Gregory, Bayard,12
6th, 23.563, Justin Florian, Wilber-Clatonia,12
23.777, Zachary Leffler, West Point,12
23.799, Troy Pribnow, Scribner-Snyder,12
Section Results
Section #1
3:31.815, Yutan
3:32.570, Crofton
3:32.754, Neligh-Oakdale
3:33.890, West Holt
3:34.157, Cambridge
3:38.242, Fillmore Central
3:40.436, Weeping Water
3:42.464, Ravenna
Section #2
3:27.277, East Butler
3:27.795, North Bend Central
3:27.951, Grand Island Central Catholic
3:30.716, Deshler
3:30.827, Lyons-Decatur Northeast
3:31.207, Garden County
3:31.923, Battle Creek
3:36.091, Hemingford
Final Results
1st, 3:27.277, East Butler
Travis Trojan, 11, Shane Sisel, 12, Joel Zitek, 11, Anthony Rezac, 12
2nd, 3:27.795, North Bend Central
Joel Brush, 11, Todd Ruzicka, 12, Mark Dorcey, 11, Miles Hunke, 11
3rd, 3:27.951, Grand Island Central Catholic
Tyler Wortman, 12, Todd Peterson, 12, Mathew Janda, 12, Chris Kube, 12
4th, 3:30.716, Deshler
John Noojin, 11, Logan Maschmann, 11, Caleb Maschmann, 12, Turner Scholl, 12
5th, 3:30.827, Lyons-Decatur Northeast
Jeffrey Bacon, 9, Dexter Haskell, 11, Derek Haskell, 9, Kelly Brink, 12
6th, 3:31.207, Garden County
Tim Paisley, 12, Jess Paulsen, 11, Kyle Krajewski, 11, Matthew Allen, 12
3:31.815, Yutan
3:31.923, Battle Creek
3:32.570, Crofton
3:32.754, Neligh-Oakdale
3:33.890, West Holt
3:34.157, Cambridge
3:36.091, Hemingford
3:38.242, Fillmore Central
3:40.436, Weeping Water
3:42.464, Ravenna