This page last updated - 5/23/98 7:57:23 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
110 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY
300 METER INTERMEDIATE HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 23' 3-1/4", Brian Schukar, Loomis,12
2nd, 22' 2", Jeff Barber, Diller,12
3rd, 21' 11-1/4", Abe Hinman, Callaway,12
4th, 21' 7-1/2", Monte Frerichs, Coleridge,12
5th, 21' 3-1/4", Andy Hahne, Coleridge,11
6th, 21' 3", Matt Hazen, Maywood,12
21' 2", Dan Davis, Chappell,12
20' 6-1/2", Josh Schweitzer, Shickley,11
20' 4-1/2", Aaron Smith, Culbertson,12
20' 4-1/4", Adam Holland, Ansley,11
20' 0-3/4", Sam Wilkens, Lodgepole,11
20' 0-1/4", Rob Gillespie, Shelby,11
20' 0", Tony Phillips, Pleasanton,12
19' 11-1/2", Travis Kopf, Falls City SH,12
19' 10-3/4", Blake Lambert, Osceola,9
19' 10", Daniel Dempster, Orchard,12
19' 9-3/4", Matthew Hodges, Thedford,11
19' 8-1/4", Levi Powell, Arthur,11
19' 6-1/2", Matt Freitag, Chester-H-B,10
19' 5-1/4", Kody Hall, SE Cons.,12
19' 3-1/2", Wes Wells, Elba,12
19' 2", Brian Zabka, St. Edward,12
19' 1-1/4", Scott Krobot, Stuart,12
19' 0-3/4", Evan Eckhout, Amherst,11
18' 8-1/4", Bryce Miller, Nelson,11
1st, 59' 4", Steve Kriewald, North Loup-Scotia,10
2nd, 55' 7-3/4", Mitch Manstedt, Clarks,10
3rd, 53' 4-1/2", Brandon Sells, Falls City SH,12
4th, 52' 0-3/4", Nate Gustin, Bancroft-Rosalie,11
5th, 51' 8", Wes Wells, Elba,12
6th, 51' 3-1/2", Nick Hunke, Dodge,12
51' 2-1/2", Nate Onnen, Davenport,12
49' 5-1/4", Josh Lavato, Minatare,11
49' 3", Nate Brandt, Exeter,11
48' 11-3/4", Adam Ickes, Orchard,9
48' 7-3/4", Rob Voigtlander, Pawnee City,11
48' 7-1/2", Travis Thurlow, Cedar Bluffs,12
48' 7", Levi Oman, Callaway,12
48' 3-3/4", Heath Mlady, Wallace,11
47' 5-1/4", Scott Nordby, Coleridge,12
47' 0", David Dunbar, Taylor,11
46' 7", Eric Pfeiffer, Wauneta-Palisade,12
44' 8-1/2", Randy Schlecht, Clearwater,12
43' 6-1/2", Jay Hughes, Elwood,12
43' 1", Shawn Bossom, Amherst,11
42' 9", Jeff Higel, Bruning,9
41' 10-1/4", Dewayne Farthing, Leyton,12
1st, 43' 11", Jeff Hawks, Bruning,11
2nd, 43' 9-1/4", Dan Davis, Chappell,12
3rd, 43' 7-1/4", Aaron Smith, Culbertson,12
4th, 43' 5-1/4", Brian Schukar, Loomis,12
5th, 43' 4", Ryan Harms, Chester-H-B,11
6th, 42' 11-1/4", Scott Krobot, Stuart,12
42' 5", Matthew Hodges, Thedford,11
42' 0-1/4", Chris Cooper, Harrisburg,12
42' 0-1/4", Brent Roberts, Niobrara-Santee,12
41' 10-3/4", Abe Hinman, Callaway,12
41' 8", Curtis Tomasevicz, Shelby,11
41' 0-1/4", David Willis, Culbertson,10
40' 9-1/2", Preston Meints, Adams,11
40' 7-3/4", Ashley Allen, Wolbach,11
40' 5-1/2", Travis Fichter, Wilcox,12
39' 11-3/4", Clayton Seeba, Johnson-Brock,11
39' 10-3/4", Andrew Belsky, Dodge,11
39' 9-1/2", Matt Thieman, Petersburg,12
39' 9", Roy Jacobson, Palmer,11
39' 6-3/4", Monte Frerichs, Coleridge,12
39' 6-1/4", Erick Hamling, Humphrey St Francis,12
38' 8-1/4", Anthony Hudson, Polk-Hordville,11
1st, 6' 5", Chad Duryea, Anselmo-Merna,12
2nd, 6' 4", Levi Powell, Arthur,11
Tie 3rd, 6' 4", Brock Wettstead, Fairmont,11
Tie 3rd, 6' 4", Jon Schueth, Ewing,12
5th, 6' 4", Josh Wessel, Humphrey St Francis,11
6th, 6' 4", Derek Archer, Bancroft-Rosalie,10
6' 2", Wes Wells, Elba,12
6' 2", Daniel Dempster, Orchard,12
6' 2", Robbie Tridle, Paxton,11
6' 0", Derek Bailey, Ansley,11
6' 0", Brandon Schlake, Adams,11
6' 0", Jon Isaacson, Loomis,10
6' 0", Cullen Odell, Brady,11
6' 0", Nels Nelson, Bancroft-Rosalie,12
6' 0", Lewis Fox, Culbertson,12
6' 0", John VanZandt, Ansley,11
6' 0", Casey Roeder, Amherst,12
5' 10", Seth Ray, Thedford,12
5' 10", Abe Hinman, Callaway,12
5' 10", Klaus Fritzche, Bradshaw,12
5' 10", Trent Johnson, Ansley,11
5' 10", Aaron Alston, Cedar Bluffs,9
5' 10", Adam Bethscheider, Cedar Rapids,11
5' 10", Adam Nelson, Harvard,12
5' 10", Mitchell Ozenbaugh, Bruning,12
5' 10", Blake Lambert, Osceola,9
5' 10", Michael Buecker, Crawford,11
5' 10", Aaron Rabstejnek, Table Rock,12
1st, 173' 4", Nate Gustin, Bancroft-Rosalie,11
2nd, 167' 11", Adam Patrick, North Loup-Scotia,11
3rd, 165' 2", Rob Voigtlander, Pawnee City,11
4th, 160' 0", Matt McKay, Spalding,12
5th, 159' 4", Scott Barry, Cedar Bluffs,12
6th, 157' 0", David Smith, Arnold,11
153' 5", Mitch Manstedt, Clarks,10
150' 10", Eric Pfeiffer, Wauneta-Palisade,12
145' 9", Nick Ryan, Overton,11
144' 7", Nate Onnen, Davenport,12
143' 11", Andy Zeisler, Butte,12
142' 1", Dewayne Farthing, Leyton,12
141' 11", Scott Nordby, Coleridge,12
138' 8", Ryan Eickman, Nelson,12
138' 5", Justin Conner, Arnold,12
133' 2", Nick Hunke, Dodge,12
131' 8", Adam Walter, Culbertson,12
129' 3", Bryan Deaver, Ansley,12
121' 11", Shawn Bossom, Amherst,11
121' 8", Derek Frese, Bancroft-Rosalie,10
120' 0", Robert Beisner, Potter-Dix,10
119' 7", Levi Oman, Callaway,12
119' 7", Robert Baxa, Odell,9
119' 0", Jake Wusk, Sterling,10
116' 10", Tim Buchholz, Bancroft-Rosalie,12
113' 11", Sam Hobbs, Ewing,12
106' 4", Jamie Hennerberg, Diller,12
1st, 13' 8", Luke Taft, Falls City SH,12
2nd, 13' 8", Chad Nitchie, Wilcox,10
3rd, 13' 4", Joe DeMilt, Eustis/Farnam,12
4th, 12' 4", Bryce Miller, Nelson,11
5th, 12' 0", Josh McCain, Wheeler Central,12
6th, 12' 0", Jordan Ryschon, North Loup-Scotia,12
12' 0", Nathan O'Grady, Falls City SH,10
11' 6", Blair Fangman, Maywood,11
11' 6", Roland Garcia, South Platte,12
11' 0", Justin Denning, Nebraska Christian,11
11' 0", Justin Harre, Exeter,10
10' 6", Jess Coffman, Ansley,10
10' 6", Matt Fattig, Brady,11
10' 6", Rusty Kramer, Stuart,12
10' 6", Bryan Brakhage, Meridian,11
1st, 8:22.69, Falls City SH
Scott Hutfles, 12, Adam Santo, 11, Ryan Hill, 12, Brian Lemerond, 11
2nd, 8:23.12, Nebraska Christian
Marty Buller, 12, Brian Urwiller, 12, John Breese, 12, Josh Merchant, 12
3rd, 8:27.00, Humphrey
Jason Gronenthal, 12, Chad Pfeifer, 12, Philip Bachman, 9, Joey Preister, 11
4th, 8:27.63, Mullen
Joel Jacobs, 11, Kenton Young, 10, Justin Young, 11, David Ridenour, 11
5th, 8:28.79, Mead
Joey Kokesh, 12, Shawn Havelka, 10, Aaron Nelson, 12, Regan Else, 11
6th, 8:30.36, McCool Junction
Nate Ohlrich, 12, Jeremy Reece, 12, Waylon Hullinger, 11, Tony Real, 12
8:33.14, Pawnee City
8:37.22, Lodgepole
8:37.44, Chambers
8:40.42, North Loup-Scotia
8:43.75, Paxton
8:43.76, Trenton
8:43.78, Culbertson
8:45.92, Eustis/Farnam
8:47.91, Hyannis
8:50.18, South Platte
1st, 9:46.72, Pat MacDonald, Omaha Brownell-Talbot,12
2nd, 9:58.02, Brian Lemerond, Falls City SH,11
3rd, 10:01.03, Jake Hoffman, Chambers,12
4th, 10:06.61, Casey Werkmeister, Maywood,12
5th, 10:06.78, Scott Rief, Shelby,10
6th, 10:09.65, Doyl Flaming, Wauneta-Palisade,12
10:16.13, Wayne McNutt, McPherson Co,11
10:18.96, Mitch Hagan, Sumner E-M,10
10:23.47, Nick Perales, Minatare,10
10:28.68, Luke Connell, McPherson Co,11
10:33.36, Bragan Zastrow, Amherst,9
10:34.23, Andrew Bensen, Newcastle,11
10:41.34, Jeremy Banks, Wausa,11
10:44.27, Craig Merrihew, Hyannis,12
10:48.78, Monte Boydston, Cody-Kilgore,10
10:57.38, Eldon Bensen, Newcastle,11
11:02.47, Kirk Helgoth, Clarks,11
11:02.67, Matt Nippert, Diller,11
11:05.39, Bryce Preister, Lindsay Holy Fam,11
11:05.77, Jeff Gautreaux, Friend,11
11:07.22, Trevor Scoville, Elwood,9
11:08.07, Nathanael Sims, Johnson-Brock,12
11:10.53, Tim Eischeid, Pope John,10
11:15.68, Ross Koehler, Nelson,10
Section Results
Section #1
1:58.67, Brandon Elwood, Waterloo,12
1:58.74, Luke Meduna, Wilcox,12
2:02.64, Justin Sunday, Osceola,11
2:02.92, Josh Templeman, Newcastle,12
2:04.45, Tim Miller, Bancroft-Rosalie,12
2:05.70, Nate Ohlrich, McCool Junction,12
2:06.41, Adam Esch, Spalding,11
2:07.42, Joel Jacobs, Mullen,11
2:07.76, Justin Young, Mullen,11
2:09.41, Dan McClenahan, Overton,9
2:10.30, Johannes Flosbach, Harvard,12
2:19.09, Jesse Stenger, Lindsay Holy Fam,12
Section #2
1:59.23, Curt Williamson, Butte,11
1:59.38, Josh Worley, Paxton,11
2:00.40, Casey Werkmeister, Maywood,12
2:01.66, Phil McBride, South Platte,12
2:02.55, Jerod Welch, Chester-H-B,12
2:02.76, Brian Lemerond, Falls City SH,11
2:03.68, Rob Kopp, Niobrara-Santee,12
2:04.59, Adam Stein, Potter-Dix,12
2:05.74, Steve Goracke, Sterling,11
2:05.95, Josh Merchant, Nebraska Christian,12
2:07.80, Brad Robertson, Wheatland,11
2:12.04, Travis Wischmeier, Lewiston,12
Final Results
1st, 1:58.67, Brandon Elwood, Waterloo,12
2nd, 1:58.74, Luke Meduna, Wilcox,12
3rd, 1:59.23, Curt Williamson, Butte,11
4th, 1:59.38, Josh Worley, Paxton,11
5th, 2:00.40, Casey Werkmeister, Maywood,12
6th, 2:01.66, Phil McBride, South Platte,12
2:02.55, Jerod Welch, Chester-H-B,12
2:02.64, Justin Sunday, Osceola,11
2:02.76, Brian Lemerond, Falls City SH,11
2:02.92, Josh Templeman, Newcastle,12
2:03.68, Rob Kopp, Niobrara-Santee,12
2:04.45, Tim Miller, Bancroft-Rosalie,12
2:04.59, Adam Stein, Potter-Dix,12
2:05.70, Nate Ohlrich, McCool Junction,12
2:05.74, Steve Goracke, Sterling,11
2:05.95, Josh Merchant, Nebraska Christian,12
2:06.41, Adam Esch, Spalding,11
2:07.42, Joel Jacobs, Mullen,11
2:07.76, Justin Young, Mullen,11
2:07.80, Brad Robertson, Wheatland,11
2:09.41, Dan McClenahan, Overton,9
2:10.30, Johannes Flosbach, Harvard,12
2:12.04, Travis Wischmeier, Lewiston,12
2:19.09, Jesse Stenger, Lindsay Holy Fam,12
Section Results
Section #1
45.33, Coleridge
45.58, Callaway
46.12, Eustis/Farnam
46.31, Polk-Hordville
46.34, Butte
46.66, Johnson-Brock
DQ , Maywood
Section #2
43.95, Chappell
44.42, Humphrey St Francis
44.69, Mead
44.72, St. Edward
45.28, Hayes Center
45.31, Leyton
45.83, Fairmont
46.41, Lindsay Holy Fam
Final Results
1st, 43.95, Chappell
Matt Starostka, 12, Zak Roth, 12, Owen Johnson, 10, Dan Davis, 12
2nd, 44.42, Humphrey St Francis
Eric Hamling, 12, Todd Frauendorfer, 11, Paul Kosch, 12, Justin Pfeifer, 10
3rd, 44.69, Mead
Aaron Nelson, 12, Nick Thorson, 12, Joey Kokesh, 12, Dan Bontrager, 12
4th, 44.72, St. Edward
Brian Zabka, 12, Travis Andreasen, 12, Dan Jasa, 11, Scott Shanle, 12
5th, 45.28, Hayes Center
Cody Jeffers, 12, Anthony Loomis, 11, Bret Lawson, 11, Jason Bieker, 12
6th, 45.31, Leyton
Britt Frerichs, 12, Jonathan Ahlschwede, 11, Mark Gaertner, 9, Troy Lessman, 10
45.33, Coleridge
45.58, Callaway
45.83, Fairmont
46.12, Eustis/Farnam
46.31, Polk-Hordville
46.34, Butte
46.41, Lindsay Holy Fam
46.66, Johnson-Brock
DQ , Maywood
Heat 1
1st, 14.84,
Anthony Harms, Filley, 12
2nd, 15.23,
Nick Puppe, Coleridge, 12
3rd, 15.44,
Josh Lipker, Harvard, 12
4th, 15.58,
Owen Johnson, Chappell, 10
5th, 15.59,
Aaron Smith, Culbertson, 12
6th, 15.88,
Robert Karel, St. Edward, 12
16.08,
Jason Kneifl, Newcastle, 12
16.43,
Paul Sueper, Lindsay Holy Fam, 11
Heat 2
1st, 15.70,
Nels Nelson, Bancroft-Rosalie, 12
2nd, 15.90,
Travis Kopf, Falls City SH, 12
3rd, 16.01,
Mark VanSlyke, Arcadia, 11
4th, 16.47,
Chris Stahr, Amherst, 11
5th, 16.65,
Brock Murray, Clearwater, 12
6th, 17.10,
Paul Thorson, Mead, 10
17.13,
Brant Karr, Silver Lake, 12
17.44,
Zach Boss, Shelby, 10
Heat 3
1st, 15.38,
Nate Spurling, Shickley, 12
2nd, 15.38,
Zak Roth, Chappell, 12
3rd, 15.61,
Derek Bailey, Ansley, 11
4th, 15.89,
Josh Stahr, Amherst, 10
5th, 16.52,
Blair Fangman, Maywood, 11
6th, 16.68,
Eric Tietjen, Chester-H-B, 11
16.77,
Chris Tomjack, Chambers, 11
16.91,
Aaron Veleba, Fairmont, 12
1st, 14.82, Anthony Harms, Filley,12
2nd, 15.08, Nate Spurling, Shickley,12
3rd, 15.29, Nels Nelson, Bancroft-Rosalie,12
4th, 15.44, Josh Lipker, Harvard,12
5th, 15.49, Nick Puppe, Coleridge,12
6th, 15.50, Zak Roth, Chappell,12
15.63, Owen Johnson, Chappell,10
18.06, Travis Kopf, Falls City SH,12
Heat 1
1st, 11.20,
Scott Shanle, St. Edward, 12
2nd, 11.35,
Brent Bauer, Pleasanton, 11
3rd, 11.40,
Justin Pfeifer, Humphrey St Francis, 10
4th, 11.56,
Adam Perkins, Harvard, 11
5th, 11.64,
Bump Olson, Anselmo-Merna, 11
6th, 11.74,
Eric Findeis, Pawnee City, 10
11.81,
Joe Dorshorst, Hay Springs, 12
Heat 2
1st, 11.27,
Anthony Harms, Filley, 12
2nd, 11.36,
Troy Lessman, Leyton, 10
3rd, 11.43,
Jason Strong, Eustis/Farnam, 11
4th, 11.63,
Todd Frauendorfer, Humphrey St Francis, 11
5th, 11.74,
Josh McCoy, Fairmont, 10
6th, 11.80,
Mike Curtis, Clearwater, 10
11.86,
Brandon Korth, Lindsay Holy Fam, 12
DNS ,
Ryan Lovitt, Loomis, 11
Heat 3
1st, 11.33,
Nate Spurling, Shickley, 12
2nd, 11.41,
Dan Bontrager, Mead, 12
3rd, 11.44,
Tyler Paulsen, Dodge, 10
4th, 11.50,
John Ryan, Ansley, 12
5th, 11.52,
Greg Jorgensen, Ewing, 12
6th, 11.78,
Aaron McKinney, Wauneta-Palisade, 12
11.82,
Dusty Filipi, Milligan, 11
12.19,
Shane Hansmeier, Paxton, 10
1st, 11.31, Anthony Harms, Filley,12
2nd, 11.33, Nate Spurling, Shickley,12
3rd, 11.36, Jason Strong, Eustis/Farnam,11
4th, 11.44, Troy Lessman, Leyton,10
5th, 11.46, Dan Bontrager, Mead,12
6th, 11.49, Brent Bauer, Pleasanton,11
11.51, Justin Pfeifer, Humphrey St Francis,10
13.73, Scott Shanle, St. Edward,12
Heat 1
1st, 51.26,
Doug Nolan, Butte, 11
2nd, 51.87,
Brandon Elwood, Waterloo, 12
3rd, 51.99,
Blaine Devie, Lodgepole, 11
4th, 52.64,
Kenny Rigler, Callaway, 11
5th, 52.77,
Cory Prochaska, Allen, 12
6th, 53.05,
Luke Mann, Brady, 11
53.08,
Adam Stein, Potter-Dix, 12
53.38,
Kyle Rohrig, Friend, 11
Heat 2
1st, 51.36,
Nate Spurling, Shickley, 12
2nd, 51.49,
Curt Williamson, Butte, 11
3rd, 51.95,
Brandon Ehmen, Fairmont, 12
4th, 52.54,
Rob Kopp, Niobrara-Santee, 12
5th, 53.57,
J.J. Johnsen, Filley, 12
6th, 53.58,
Chad Pfeifer, Humphrey, 12
54.02,
J.W. Vlcek, Pawnee City, 11
DNS ,
Ryan Lovitt, Loomis, 11
Heat 3
1st, 51.18,
Ryan Sanley, Rising City, 11
2nd, 51.89,
Michael Buecker, Crawford, 11
3rd, 52.32,
Marty Buller, Nebraska Christian, 12
4th, 52.70,
Shawn Schutz, Elwood, 12
5th, 52.74,
David Ridenour, Mullen, 11
6th, 53.09,
Josh Worley, Paxton, 11
53.26,
Travis Andreasen, St. Edward, 12
54.93,
Randy Bauer, Spalding, 11
1st, 50.07, Nate Spurling, Shickley,12
2nd, 50.35, Ryan Sanley, Rising City,11
3rd, 50.44, Doug Nolan, Butte,11
4th, 51.43, Michael Buecker, Crawford,11
5th, 51.86, Brandon Elwood, Waterloo,12
6th, 51.96, Curt Williamson, Butte,11
52.44, Brandon Ehmen, Fairmont,12
53.09, Blaine Devie, Lodgepole,11
1st, 4:32.02, Luke Meduna, Wilcox,12
2nd, 4:34.31, Casey Werkmeister, Maywood,12
3rd, 4:35.17, Doyl Flaming, Wauneta-Palisade,12
4th, 4:36.84, Brian Lemerond, Falls City SH,11
5th, 4:38.83, Wayne McNutt, McPherson Co,11
6th, 4:39.01, Nick Perales, Minatare,10
4:39.11, Jake Hoffman, Chambers,12
4:44.31, Pat MacDonald, Omaha Brownell-Talbot,12
4:44.83, Jacob Spurgin, Paxton,11
4:47.24, Colin Stevens, Chambers,10
4:47.58, Andrew Leitch, Hildreth,12
4:49.33, Josh Templeman, Newcastle,12
4:49.53, Ryo Tokunaga, Potter-Dix,11
4:49.59, Matt Nippert, Diller,11
4:49.73, Tyler Orr, Pawnee City,10
4:51.93, Caleb Merchant, Nebraska Christian,10
4:52.01, Luke Connell, McPherson Co,11
4:52.47, Brandon Elwood, Waterloo,12
4:55.21, Jason Cooper, Hampton,11
4:55.99, Drew Cooney, Clay Center,10
4:56.52, Joel Kirby, Coleridge,10
4:59.62, Travis Bourret, Cedar Rapids,12
5:07.08, Matt Clark, McCool Junction,12
5:12.81, Tony Wood, Greeley,11
Heat 1
1st, 40.04,
Anthony Harms, Filley, 12
2nd, 41.14,
Luke Taft, Falls City SH, 12
3rd, 41.24,
Scott Meier, Cedar Rapids, 12
4th, 41.30,
Nick Puppe, Coleridge, 12
5th, 41.51,
Bret Lawson, Hayes Center, 11
6th, 43.36,
Cullen Odell, Brady, 11
44.88,
Joe DeMilt, Eustis/Farnam, 12
45.85,
Nathan Cooper, Chappell, 12
Heat 2
1st, 41.73,
Eric Tietjen, Chester-H-B, 11
2nd, 41.78,
Shiloh Littrel, Davenport, 11
3rd, 42.23,
Wade Marsh, Mullen, 12
4th, 42.25,
Evan Eckhout, Amherst, 11
5th, 43.00,
Randy Bauer, Spalding, 11
6th, 43.08,
Jason Fritzen, Adams, 11
43.27,
Mike Hinrichs, Bruning, 12
43.42,
Derek Downer, Twin Valley, 10
Heat 3
1st, 40.61,
Derek Bailey, Ansley, 11
2nd, 40.92,
Owen Johnson, Chappell, 10
3rd, 41.98,
Curtis Tomasevicz, Shelby, 11
4th, 42.27,
Jason Gronenthal, Humphrey, 12
5th, 43.86,
Doug Nolan, Butte, 11
6th, 44.07,
Brian Schultz, Nelson, 11
45.40,
Eric Block, Verdigre, 12
DQ ,
Andy Welstead, Waterloo, 12
1st, 38.48, Anthony Harms, Filley,12
2nd, 39.94, Derek Bailey, Ansley,11
3rd, 40.55, Owen Johnson, Chappell,10
4th, 41.09, Scott Meier, Cedar Rapids,12
5th, 41.37, Luke Taft, Falls City SH,12
6th, 41.61, Shiloh Littrel, Davenport,11
41.72, Nick Puppe, Coleridge,12
41.81, Eric Tietjen, Chester-H-B,11
Heat 1
1st, 22.80,
Nate Spurling, Shickley, 12
2nd, 22.98,
Scott Schukar, Loomis, 11
3rd, 23.10,
John Ryan, Ansley, 12
4th, 23.11,
Troy Lessman, Leyton, 10
5th, 23.48,
Marty Buller, Nebraska Christian, 12
6th, 23.73,
Jason Stodola, Clarkson, 12
23.94,
Aaron McKinney, Wauneta-Palisade, 12
24.13,
Wes Wells, Elba, 12
Heat 2
1st, 23.05,
Scott Shanle, St. Edward, 12
2nd, 23.57,
Justin Pfeifer, Humphrey St Francis, 10
3rd, 23.58,
Bump Olson, Anselmo-Merna, 11
4th, 23.62,
Shawn Schutz, Elwood, 12
5th, 23.78,
Matt Hazen, Maywood, 12
6th, 23.88,
Nick Thorson, Mead, 12
23.89,
David Ridenour, Mullen, 11
24.05,
Brandon Ehmen, Fairmont, 12
Heat 3
1st, 22.95,
Greg Jorgensen, Ewing, 12
2nd, 23.29,
Jason Strong, Eustis/Farnam, 11
3rd, 23.61,
Ryan Sanley, Rising City, 11
4th, 23.81,
Joe Dorshorst, Hay Springs, 12
5th, 24.07,
Randy Painter, Keya Paha, 12
6th, 24.23,
Dusty Filipi, Milligan, 11
24.53,
Eric Findeis, Pawnee City, 10
24.77,
Kurt Ottemann, Johnson-Brock, 11
1st, 22.70, Nate Spurling, Shickley,12
2nd, 22.76, Greg Jorgensen, Ewing,12
3rd, 22.96, Troy Lessman, Leyton,10
4th, 23.06, Scott Schukar, Loomis,11
5th, 23.17, John Ryan, Ansley,12
6th, 23.41, Jason Strong, Eustis/Farnam,11
23.49, Justin Pfeifer, Humphrey St Francis,10
DNS , Scott Shanle, St. Edward,12
Section Results
Section #1
3:32.32, Nebraska Christian
3:33.47, Mullen
3:34.46, Amherst
3:36.28, Bruning
3:36.30, Friend
3:37.89, Shelby
3:38.74, McCool Junction
3:42.06, Lindsay Holy Fam
Section #2
3:32.34, Butte
3:32.74, Lodgepole
3:32.82, Chappell
3:32.83, Maywood
3:33.72, Bancroft-Rosalie
3:34.52, Falls City SH
3:36.88, Chester-H-B
3:37.18, Hayes Center
Final Results
1st, 3:32.32, Nebraska Christian
Jeremy Poeffel, 11, Brian Urwiller, 12, Josh Merchant, 12, Marty Buller, 12
2nd, 3:32.34, Butte
Curt Williamson, 11, Adam Lechtenberg, 12, Darik Honke, 12, Doug Nolan, 11
3rd, 3:32.74, Lodgepole
Art Frerichs, 12, Dylan Bauer, 11, Justin Misegadis, 11, Blaine Devie, 11
4th, 3:32.82, Chappell
Matt Starostka, 12, Nathan Cooper, 12, Owen Johnson, 10, Gale Paulsen, 12
5th, 3:32.83, Maywood
Kyle Werkmeister, 10, Jared Wilson, 9, Matt Hazen, 12, Casey Werkmeister, 12
6th, 3:33.47, Mullen
Wade Marsh, 12, Justin Young, 11, Joel Jacobs, 11, David Ridenour, 11
3:33.72, Bancroft-Rosalie
3:34.46, Amherst
3:34.52, Falls City SH
3:36.28, Bruning
3:36.30, Friend
3:36.88, Chester-H-B
3:37.18, Hayes Center
3:37.89, Shelby
3:38.74, McCool Junction
3:42.06, Lindsay Holy Fam