This page last updated - 5/25/2003 6:07:14 AM
Updated reports will be made as corrections/changes are made. If this page does not update in your web browser, you may need to RELOAD or REFRESH the page.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
100 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER LOW HURDLES PRELIMINARY
300 METER LOW HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 17' 4-1/4", Amanda Baumert, Howells,11
2nd, 17' 4", Sara Wagner, Culbertson,12
3rd, 16' 11", Kelsey Johnson, Crawford,12
4th, 16' 9-3/4", Amanda Owens, Harvard,12
5th, 16' 9-1/4", Brianna Zauha, Shickley,9
6th, 16' 5-1/2", Samantha Kiichler, Osmond,10
16' 2-1/2", Lindsay Myers, Callaway,12
16' 1-1/2", Kara Garman, St. Mary's,11
15' 11", Rachel Wellner, Spencer-Naper,10
15' 9", Danae Koopman, Scribner-Snyder,10
15' 8-1/2", Natalie Koopman, Scribner-Snyder,12
15' 5-3/4", Alicia Crites, Callaway,11
15' 2-3/4", Meghan Thiele, Pope John,12
15' 2-3/4", Jessica Larsen, Sandhills,12
15' 2-1/4", Megan Knoble, Axtell,11
14' 11", Heidi Walkling, Cody-Kilgore,11
14' 10", Michelle Habegger, Pawnee City,10
14' 9-1/2", Kristi Nelsen, Paxton,11
14' 8-1/4", Lindsay Harmeier, Winside,10
14' 6", Jackie Miller, Leyton,12
14' 5-3/4", Erika Rumbeck, Amherst,9
14' 4", Kelsi Witt, Falls City Sacred Heart,12
1st, 41' 6-1/4", Rachel Seidel, Crawford,12
2nd, 40' 8-3/4", Kristin Metzger, Bancroft-Rosalie,11
3rd, 40' 2-1/2", Tawna Trail, Johnson-Brock,12
4th, 39' 4", Kelcey Zutavern, Sandhills,11
5th, 38' 7-1/2", Kaylene Harms, Dodge,12
6th, 37' 10-3/4", Samantha Musil, Pawnee City,9
37' 7", Laura Woollen, Axtell,12
37' 5-3/4", Heather Land, Brady,10
35' 8", Kayla Gataivasa, Clarkson,11
35' 1-1/2", Kristi Cayler, Bloomfield,11
35' 0-3/4", Camie Kalkowski, Niobrara/Santee,12
34' 4-1/2", Melody Schmidt, Lakeside Central,12
34' 0", Amy Price, High Plains Community,12
33' 8", Kelsey Pruden, St. Edward,12
33' 7", Karly Chapman, Arapahoe,11
33' 2-3/4", Megan Lashley, Lakeside Central,10
32' 11", Traci Sell, Arcadia,11
32' 10", Rachel Williams, Greeley/Wolbach,10
32' 5-3/4", Ashley Emerson, Rock County,10
32' 5-1/2", Jeanne Houchin, Bruning-Davenport,12
32' 2", Sara Gipfert, Potter-Dix,9
29' 2", Ida VanDeWalle, Orchard,12
1st, 36' 2-1/4", Natalie Stout, Niobrara/Santee,10
2nd, 35' 7-1/4", Sara Wagner, Culbertson,12
3rd, 35' 5-1/2", Amanda Owens, Harvard,12
4th, 35' 3", Kelsey Eitel, Crawford,12
5th, 34' 8-3/4", Nicole Krepel, Howells,12
6th, 34' 2-3/4", Jessica Larsen, Sandhills,12
34' 0-3/4", Michelle Habegger, Pawnee City,10
33' 11-3/4", Brittany Dostal, Howells,11
33' 10", Taylor Wolfe, Medicine Valley,11
33' 8", Breann Horne, Loomis,12
33' 7", Rachel Wellner, Spencer-Naper,10
33' 2-1/4", Christie Fenske, Sargent,11
32' 10-3/4", Aftan Smith, McCool Junction,10
32' 4-1/2", Kelsey Johnson, Crawford,12
31' 10-1/2", Megan Knoble, Axtell,11
31' 9-3/4", Lindsay Harmeier, Winside,10
31' 7", Desiree Buck, Bancroft-Rosalie,11
31' 6-1/2", Candace Clow, Pawnee City,10
31' 2-1/4", Heidi Walkling, Cody-Kilgore,11
31' 2", Amber Kramer, Stuart,12
30' 11-3/4", Angela Glaser, Spalding/Spalding Academy,9
30' 11-1/2", Natalie Koopman, Scribner-Snyder,12
1st, 5' 4", Amanda Owens, Harvard,12
2nd, 5' 3", Megan Harding, Newcastle,12
Tie 3rd, 5' 3", Aftan Smith, McCool Junction,10
Tie 3rd, 5' 3", Ashley Smith, Waterloo,10
5th, 5' 3", Anne Wellensiek, Nemaha Valley,12
6th, 5' 2", Alicia Thiele, Clearwater,10
5' 0", Staci Alberts, Wauneta-Palisade,11
5' 0", Trista Schultheiss, Eustis-Farnam,12
5' 0", Michelle Ortmeier, Harvard,9
5' 0", Abby Baumert, Howells,9
5' 0", Brittany Stelling, Orchard,11
5' 0", Megan Knoble, Axtell,11
4' 10", Halli McBride, Potter-Dix,11
4' 10", Shelby Mathewson, Potter-Dix,12
4' 10", Michelle Habegger, Pawnee City,10
4' 10", Kiane Alberts, Wauneta-Palisade,9
4' 10", Nicole McLeod, Thedford,12
4' 10", Lindsey Snowdon, Niobrara/Santee,12
4' 10", Theresa Tenski, Spalding/Spalding Academy,11
4' 10", Jessica Paul, Sargent,9
1st, 131' 11", Tawna Trail, Johnson-Brock,12
2nd, 125' 5", Samantha Musil, Pawnee City,9
3rd, 121' 6", Kelcey Zutavern, Sandhills,11
4th, 118' 9", Lisa Elson, Medicine Valley,11
5th, 117' 7", Kelsey Pruden, St. Edward,12
6th, 116' 9", Julie Saathoff, Sterling,12
113' 5", Amy Price, High Plains Community,12
112' 9", Morgan Schultze, Osmond,12
109' 11", Rachel Seidel, Crawford,12
108' 8", Megan Saathoff, Amherst,11
108' 1", Brittany Herman, Waterloo,9
102' 10", Amanda McPhillips, Humphrey,11
101' 6", Kristin Metzger, Bancroft-Rosalie,11
100' 5", Jeanne Houchin, Bruning-Davenport,12
100' 0", Brittnay Barnes, Wausa,12
98' 7", Traci Sell, Arcadia,11
97' 10", Kimmie Collins, Wheeler Central,10
97' 4", Hannah Hessler, Banner County,12
96' 8", Ashley Emerson, Rock County,10
95' 0", Michelle Engelhaupt, Spencer-Naper,10
93' 0", Christina Schroeder, Eustis-Farnam,10
91' 7", Kristen Jensen, Sandhills,11
89' 3", Melody Schmidt, Lakeside Central,12
1st, 10' 0", Audra Leichleiter, Harvard,11
2nd, 9' 8", Renee Porter, Brady,9
Tie 3rd, 9' 4", Jenny Jordening, Meridian,12
Tie 3rd, 9' 4", Kelsi Witt, Falls City Sacred Heart,12
Tie 3rd, 9' 4", Abby Lemerond, Falls City Sacred Heart,11
6th, 9' 0", Nicole Horn, Southeast NE Consolidated,11
9' 0", Katie O'Grady, Falls City Sacred Heart,12
8' 6", Becky Schainost, Bloomfield,11
8' 0", Sara Wells, North Loup-Scotia,11
8' 0", Darcey Slingsby, Ansley,11
8' 0", Karolyn Grafel, Culbertson,12
7' 6", Halee Wilken, Bloomfield,9
7' 6", Wendy McGreer, South Platte,12
7' 6", Kylie Ludemann, St. Mary's,11
7' 6", Samantha Peterson, Arnold,12
1st, 9:59.277, Silver Lake
Jordane Choquette, 9, Casey Conner, 10, Lindsay Shaw, 9, Scottie Shaw, 10
2nd, 10:14.276, Allen
Angie Sullivan, 12, Jennifer Keitges, 11, Alycia Stewart, 11, Erin Keitges, 9
3rd, 10:18.271, Wauneta-Palisade
Cassy Smith, 11, Stephanie Padilla, 9, Betsy Anderjaska, 9, Melissa Long, 11
4th, 10:23.422, Potter-Dix
Avery Shaw, 12, Breanne Mueller, 11, Kala Enevoldsen, 12, Brittany Haack, 12
5th, 10:27.077, Clay Center
Stephanie Powell, 10, Teagan Woodbury, 10, Amy Parnell, 12, Jordan Schmoldt, 11
6th, 10:27.851, Falls City Sacred Heart
Megan O'Grady, 10, Morgan Hillyard, 9, Ashley Howard, 12, Jessica McQueen, 10
10:30.786, Banner County
10:32.172, Loomis
10:34.923, Callaway
10:36.619, Chambers
10:37.763, Clearwater
10:39.381, Johnson-Brock
10:39.761, Wausa
10:41.583, Lindsay Holy Family
10:46.589, Arnold
10:51.144, Dodge
1st, 11:46.680, Scottie Shaw, Silver Lake,10
2nd, 11:48.780, Erin Keitges, Allen,9
3rd, 12:00.460, Jami Riessland, Pleasanton,12
4th, 12:09.040, Jordan Schmoldt, Clay Center,11
5th, 12:15.410, Casey Conner, Silver Lake,10
6th, 12:15.460, Sara Stithem, Callaway,9
12:22.070, Tenille Hanna, Stapleton,12
12:31.060, Elyse Schlake, Freeman,9
12:34.580, Lisa Weyers, Sterling,12
12:37.050, Katie Clark, Bancroft-Rosalie,11
12:46.210, Tessa Oetken, Crawford,9
12:47.950, Heather Krienert, Osmond,11
12:48.100, Trysta Gruber, Loup County,9
12:50.740, Sara Olson, Stuart,12
12:53.750, Cassie Hill, South Platte,11
12:55.580, Ashley Hanthorn, Maywood,12
13:04.210, Brianna Brabec, Clarkson,9
13:07.550, Abby Tranel, Hampton,9
13:27.270, Sarah Schwaderer, Mullen,11
13:30.310, Ashley Wentworth, Keya Paha County,12
13:30.370, Sarah Novak, Clarkson,12
13:37.570, Lauren Redman, High Plains Community,9
14:34.180, Kesha Heinzle, Medicine Valley,10
14:40.300, Cari Stinn, Omaha Brownell-Talbot,9
Section Results
Section #1
2:30.041, Natashia Korus, Lindsay Holy Family,12
2:35.342, Katie Clark, Bancroft-Rosalie,11
2:38.297, Rachel Peterson, Bruning-Davenport,10
2:39.560, Justine Beckman, Pope John,9
2:40.337, Kelsey Kuncl, Prague,9
2:40.439, Emmalee Damico, Maxwell,10
2:41.000, Jessica McQueen, Falls City Sacred Heart,10
2:42.060, Kelli Hoaglund, Brady,9
2:44.037, Keri Speckmann, Johnson-Brock,9
2:46.248, Leann Bolte, McCool Junction,11
2:50.810, Natalie Hawk, Orchard,11
DQ , Taryn May, Banner County,11
Section #2
2:19.826, Natalie Stout, Niobrara/Santee,10
2:20.580, Lindsey Sanne, Clearwater,11
2:22.882, Betsy Miller, Lodgepole,11
2:23.105, Scottie Shaw, Silver Lake,10
2:23.218, Kali Bruns, Bloomfield,12
2:26.199, Sara Wells, North Loup-Scotia,11
2:26.911, Kelly Bernt, Lakeside Central,10
2:26.984, Alyssa Bergman, Loomis,9
2:31.265, Melissa Long, Wauneta-Palisade,11
2:32.078, Celeste Swanson, Parkview Christian,10
2:32.794, Angela Glaser, Spalding/Spalding Academy,9
2:35.878, Kelsey Lambrecht, Kenesaw,10
Final Results
1st, 2:19.826, Natalie Stout, Niobrara/Santee,10
2nd, 2:20.580, Lindsey Sanne, Clearwater,11
3rd, 2:22.882, Betsy Miller, Lodgepole,11
4th, 2:23.105, Scottie Shaw, Silver Lake,10
5th, 2:23.218, Kali Bruns, Bloomfield,12
6th, 2:26.199, Sara Wells, North Loup-Scotia,11
2:26.911, Kelly Bernt, Lakeside Central,10
2:26.984, Alyssa Bergman, Loomis,9
2:30.041, Natashia Korus, Lindsay Holy Family,12
2:31.265, Melissa Long, Wauneta-Palisade,11
2:32.078, Celeste Swanson, Parkview Christian,10
2:32.794, Angela Glaser, Spalding/Spalding Academy,9
2:35.342, Katie Clark, Bancroft-Rosalie,11
2:35.878, Kelsey Lambrecht, Kenesaw,10
2:38.297, Rachel Peterson, Bruning-Davenport,10
2:39.560, Justine Beckman, Pope John,9
2:40.337, Kelsey Kuncl, Prague,9
2:40.439, Emmalee Damico, Maxwell,10
2:41.000, Jessica McQueen, Falls City Sacred Heart,10
2:42.060, Kelli Hoaglund, Brady,9
2:44.037, Keri Speckmann, Johnson-Brock,9
2:46.248, Leann Bolte, McCool Junction,11
2:50.810, Natalie Hawk, Orchard,11
DQ , Taryn May, Banner County,11
Section Results
Section #1
52.500, Hampton
53.400, Falls City Sacred Heart
53.500, Axtell
53.600, Maywood
54.400, Maxwell
55.100, Spencer-Naper
55.700, Chappell
DNS , Wynot
Section #2
51.900, Ansley
52.000, Pope John
52.200, Howells
52.700, Freeman
52.800, Bancroft-Rosalie
52.900, St. Edward
53.200, Greeley/Wolbach
54.000, Culbertson
Final Results
1st, 51.900, Ansley
Jessica Drake, 12, Cassie Stunkel, 11, Tosha Vose, 12, Lindsey Hartman, 10
2nd, 52.000, Pope John
Cassie Parks, 10, Laura Starman, 11, Meghan Thiele, 12, Denice Pelster, 11
3rd, 52.200, Howells
Brittany Dostal, 11, Brenda Dirkschneider, 12, Abby Baumert, 9, Amanda Baumert, 11
4th, 52.500, Hampton
Justa Wall, 12, Jamie Nunnenkamp, 11, Nikki Hutsell, 10, Kayla Gaughen, 9
5th, 52.700, Freeman
Kristen Miller, 10, Dani Busboom, 12, Allison Hibbert, 11, Danielle Garton, 11
6th, 52.800, Bancroft-Rosalie
Melissa Glissman, 12, Brandi Stanek, 11, Brittney Stansberry, 11, Tabby Hawk, 9
52.900, St. Edward
53.200, Greeley/Wolbach
53.400, Falls City Sacred Heart
53.500, Axtell
53.600, Maywood
54.000, Culbertson
54.400, Maxwell
55.100, Spencer-Naper
55.700, Chappell
DNS , Wynot
Heat 1
1st, 15.920,
Lindsey Snowdon, Niobrara/Santee, 12
2nd, 16.040,
Katie O'Grady, Falls City Sacred Heart, 12
3rd, 16.060,
Emily Humphrey, Wauneta-Palisade, 12
4th, 16.130,
Dani Busboom, Freeman, 12
5th, 16.830,
Cassie Stunkel, Ansley, 11
6th, 17.680,
Kylee Blatchford, Newcastle, 12
17.800,
Belinda Wright, North Loup-Scotia, 9
17.990,
Carrie Rentfro, Mullen, 12
Heat 2
1st, 15.920,
Halli McBride, Potter-Dix, 11
2nd, 16.130,
Michelle Habegger, Pawnee City, 10
3rd, 16.570,
Jodi Fryatt, Maxwell, 12
4th, 16.930,
Stacy Nickolite, Shelby, 12
5th, 17.080,
Debbie Panowicz, Litchfield, 12
6th, 17.120,
Taylor Wolfe, Medicine Valley, 11
18.180,
Brooke Hollenbeck, Rock County, 9
18.430,
Lisa Fagot, Eustis-Farnam, 9
Heat 3
1st, 15.780,
Brittany Dostal, Howells, 11
2nd, 16.670,
Alicia Crites, Callaway, 11
3rd, 17.140,
Madelyn Lorenzen, Cedar Bluffs, 11
4th, 17.430,
Carissa Hagemeier, Clay Center, 11
5th, 17.540,
Chelsie Maas, Potter-Dix, 12
6th, 17.650,
Danae Koopman, Scribner-Snyder, 10
17.880,
Erin Frank, Rock County, 11
FS ,
Sherri Sklenar, McCool Junction, 11
1st, 15.849, Dani Busboom, Freeman,12
2nd, 15.922, Halli McBride, Potter-Dix,11
3rd, 15.927, Katie O'Grady, Falls City Sacred Heart,12
4th, 16.410, Brittany Dostal, Howells,11
5th, 16.444, Lindsey Snowdon, Niobrara/Santee,12
6th, 16.450, Emily Humphrey, Wauneta-Palisade,12
16.596, Michelle Habegger, Pawnee City,10
16.914, Jodi Fryatt, Maxwell,12
Heat 1
1st, 12.360,
Regan Carlstrom, St. Edward, 10
2nd, 12.870,
Lindsay Myers, Callaway, 12
3rd, 12.890,
Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot, 9
4th, 13.150,
Renee Porter, Brady, 9
5th, 13.210,
Krystal Ditloff, High Plains Community, 11
6th, 13.350,
Stacey Yost, Wauneta-Palisade, 12
13.490,
Kendra McDowell, Arnold, 12
Heat 2
1st, 12.890,
Kendra Kuncl, Prague, 12
2nd, 13.120,
Rachel Wellner, Spencer-Naper, 10
3rd, 13.210,
Anne Kersenbrock, St. Mary's, 9
4th, 13.230,
Jessica Drake, Ansley, 12
5th, 13.250,
Kelsey Eitel, Crawford, 12
6th, 13.280,
Samantha Kiichler, Osmond, 10
13.480,
Tracy Boeckman, Wynot, 9
13.610,
Sami Wendell, Axtell, 10
Heat 3
1st, 12.910,
Jamie Nunnenkamp, Hampton, 11
2nd, 12.920,
Jeri Landgren, Wheeler Central, 11
3rd, 13.240,
Erin Wendelin, Parkview Christian, 12
4th, 13.490,
Denice Pelster, Pope John, 11
5th, 13.530,
Johanna Bohrer, Red Cloud, 11
6th, 13.690,
Valorie Gibb, Chappell, 12
13.770,
Danielle Garton, Freeman, 11
FS ,
Kristi Nelsen, Paxton, 11
1st, 12.626, Regan Carlstrom, St. Edward,10
2nd, 12.864, Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot,9
3rd, 12.960, Lindsay Myers, Callaway,12
4th, 12.985, Jeri Landgren, Wheeler Central,11
5th, 13.054, Jamie Nunnenkamp, Hampton,11
6th, 13.103, Kendra Kuncl, Prague,12
13.293, Renee Porter, Brady,9
13.667, Rachel Wellner, Spencer-Naper,10
Heat 1
1st, 58.190,
Kendra Kuncl, Prague, 12
2nd, 59.000,
Natalie Stout, Niobrara/Santee, 10
3rd, 1:00.620,
Jessica Zurek, Sargent, 9
4th, 1:01.820,
Nikki Hutsell, Hampton, 10
5th, 1:02.540,
Kelsey Perlinger, Paxton, 11
6th, 1:03.580,
Julie Smith, Omaha Brownell-Talbot, 9
1:07.940,
Carrissa Geilenkirchen, Lindsay Holy Family, 9
Heat 2
1st, 59.170,
Jeri Landgren, Wheeler Central, 11
2nd, 59.230,
Kelli Rastede, Allen, 11
3rd, 1:01.120,
Allison Schmidt, Lewiston, 11
4th, 1:01.190,
Jamie Nunnenkamp, Hampton, 11
5th, 1:03.250,
Celeste Swanson, Parkview Christian, 10
6th, 1:04.100,
Samantha Heusman, Sterling, 11
1:04.290,
Joelle Carlson, Arnold, 9
1:05.940,
Aryn Rasser, Red Cloud, 11
Heat 3
1st, 59.520,
Jordane Choquette, Silver Lake, 9
2nd, 59.880,
Anne Kersenbrock, St. Mary's, 9
3rd, 1:02.230,
Natashia Korus, Lindsay Holy Family, 12
4th, 1:02.840,
Kelly Bernt, Lakeside Central, 10
5th, 1:03.380,
Nicole Kopetzky, Lodgepole, 12
6th, 1:03.990,
Maggie Pelster, Clearwater, 9
1:05.890,
Marcee Keslar, Hyannis, 9
1:05.950,
Jackie Miller, Leyton, 12
1st, 58.830, Kendra Kuncl, Prague,12
2nd, 59.907, Jordane Choquette, Silver Lake,9
3rd, 59.940, Jeri Landgren, Wheeler Central,11
4th, 1:00.000, Kelli Rastede, Allen,11
5th, 1:00.627, Anne Kersenbrock, St. Mary's,9
6th, 1:02.188, Natalie Stout, Niobrara/Santee,10
1:02.863, Jessica Zurek, Sargent,9
1:02.947, Allison Schmidt, Lewiston,11
1st, 5:33.349, Lindsey Sanne, Clearwater,11
2nd, 5:33.470, Scottie Shaw, Silver Lake,10
3rd, 5:36.225, Casey Conner, Silver Lake,10
4th, 5:38.803, Katie Clark, Bancroft-Rosalie,11
5th, 5:39.337, Jordan Schmoldt, Clay Center,11
6th, 5:40.199, Erin Keitges, Allen,9
5:44.687, Beth Alt, Scribner-Snyder,10
5:45.983, Kali Bruns, Bloomfield,12
5:46.000, Tenille Hanna, Stapleton,12
5:46.074, Kerstyn Scusa, Paxton,10
5:48.297, Joelle Carlson, Arnold,9
5:48.984, Sara Stithem, Callaway,9
5:49.350, Lisa Weyers, Sterling,12
5:49.393, Trysta Gruber, Loup County,9
5:52.136, Amber Derry, Chappell,12
5:53.637, Elyse Schlake, Freeman,9
5:56.138, Betsy Anderjaska, Wauneta-Palisade,9
5:56.541, Jami Riessland, Pleasanton,12
5:57.117, Cassie Hill, South Platte,11
5:57.302, Morgan Hillyard, Falls City Sacred Heart,9
5:58.260, Stephanie Harmon, Giltner,9
5:58.705, Amy Tichota, Howells,10
6:06.618, Justine Beckman, Pope John,9
6:25.039, Whitney Thomson, Lynch,11
Heat 1
1st, 46.377,
Jordane Choquette, Silver Lake, 9
2nd, 46.840,
Emily Humphrey, Wauneta-Palisade, 12
3rd, 47.759,
Jessica Zurek, Sargent, 9
4th, 48.342,
Carrie Egging, Leyton, 10
5th, 49.348,
Audra Leichleiter, Harvard, 11
6th, 49.362,
Allison Weaver, Falls City Sacred Heart, 12
49.786,
Jodi Fryatt, Maxwell, 12
DNS ,
Jenna Thiry, Butte, 12
Heat 2
1st, 47.373,
Lindsey Snowdon, Niobrara/Santee, 12
2nd, 47.569,
Brittany Dostal, Howells, 11
3rd, 47.875,
Dani Busboom, Freeman, 12
4th, 48.404,
Megan Harding, Newcastle, 12
5th, 49.584,
Belinda Wright, North Loup-Scotia, 9
6th, 50.453,
Anne Wellensiek, Nemaha Valley, 12
51.304,
Donna Wilson, High Plains Community, 11
51.970,
Brandi Stanek, Bancroft-Rosalie, 11
Heat 3
1st, 47.205,
Halli McBride, Potter-Dix, 11
2nd, 47.838,
Kara Garman, St. Mary's, 11
3rd, 49.673,
Crystal Zwickl, Maywood, 10
4th, 49.691,
Nikki Hutsell, Hampton, 10
5th, 50.036,
Abby Baumert, Howells, 9
6th, 50.187,
Debbie Panowicz, Litchfield, 12
52.402,
Tawn Applegarth, Hyannis, 10
53.915,
Madelyn Lorenzen, Cedar Bluffs, 11
1st, 46.357, Jordane Choquette, Silver Lake,9
2nd, 46.963, Kara Garman, St. Mary's,11
3rd, 47.548, Jessica Zurek, Sargent,9
4th, 47.641, Dani Busboom, Freeman,12
5th, 47.986, Emily Humphrey, Wauneta-Palisade,12
6th, 48.260, Brittany Dostal, Howells,11
48.634, Halli McBride, Potter-Dix,11
53.743, Lindsey Snowdon, Niobrara/Santee,12
Heat 1
1st, 25.788,
Regan Carlstrom, St. Edward, 10
2nd, 26.642,
Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot, 9
3rd, 27.086,
Anne Kersenbrock, St. Mary's, 9
4th, 27.340,
Erin Wendelin, Parkview Christian, 12
5th, 27.346,
Kelli Rastede, Allen, 11
6th, 27.552,
Denice Pelster, Pope John, 11
27.646,
Danielle Garton, Freeman, 11
28.484,
Sara Wagner, Culbertson, 12
Heat 2
1st, 26.458,
Kendra Kuncl, Prague, 12
2nd, 26.876,
Renee Porter, Brady, 9
3rd, 27.176,
Jordane Choquette, Silver Lake, 9
4th, 27.538,
Melissa Glissman, Bancroft-Rosalie, 12
5th, 27.662,
Kelsey Eitel, Crawford, 12
6th, 27.698,
Nicole Christensen, Elba, 12
27.804,
Johanna Bohrer, Red Cloud, 11
27.884,
Krystal Ditloff, High Plains Community, 11
Heat 3
1st, 26.466,
Jamie Nunnenkamp, Hampton, 11
2nd, 26.530,
Jeri Landgren, Wheeler Central, 11
3rd, 27.022,
Amanda Baumert, Howells, 11
4th, 27.756,
Kendra McDowell, Arnold, 12
5th, 27.858,
Maggie Pelster, Clearwater, 9
6th, 27.920,
Samantha Kiichler, Osmond, 10
28.066,
Taryn May, Banner County, 11
28.104,
Chelsea Morgan, Republican Valley, 10
1st, 26.409, Regan Carlstrom, St. Edward,10
2nd, 26.412, Kendra Kuncl, Prague,12
3rd, 26.687, Jamie Nunnenkamp, Hampton,11
4th, 26.701, Jeri Landgren, Wheeler Central,11
5th, 26.794, Sarah Lyons, Omaha Brownell-Talbot,9
6th, 27.401, Anne Kersenbrock, St. Mary's,9
27.570, Renee Porter, Brady,9
27.884, Amanda Baumert, Howells,11
Section Results
Section #1
4:16.285, Newcastle
4:16.895, Ansley
4:20.671, Paxton
4:20.781, Maywood
4:23.912, St. Edward
4:25.157, Prague
4:28.171, McCool Junction
4:28.188, Maxwell
Section #2
4:13.395, Wauneta-Palisade
4:15.939, Bancroft-Rosalie
4:16.379, St. Mary's
4:17.385, Red Cloud
4:17.724, Lewiston
4:22.203, Axtell
4:23.454, Bruning-Davenport
4:26.387, Potter-Dix
Final Results
1st, 4:13.395, Wauneta-Palisade
Cassy Smith, 11, Melissa Long, 11, Stacey Yost, 12, Emily Humphrey, 12
2nd, 4:15.939, Bancroft-Rosalie
Tabby Hawk, 9, Melissa Glissman, 12, Brandi Stanek, 11, Melissa Haase, 10
3rd, 4:16.285, Newcastle
Keisha Blatchford, 9, Kylee Blatchford, 12, Heather Hinz, 9, Megan Harding, 12
4th, 4:16.379, St. Mary's
Christine Troshynski, 12, Anne Kersenbrock, 9, Theresa Conradt, 12, Kara Garman, 11
5th, 4:16.895, Ansley
Tosha Vose, 12, Kayla Holeman, 9, Rachel Amsberry, 12, Jessica Drake, 12
6th, 4:17.385, Red Cloud
Heather Hammond, 11, Aryn Rasser, 11, Jordan Hall, 10, Johanna Bohrer, 11
4:17.724, Lewiston
4:20.671, Paxton
4:20.781, Maywood
4:22.203, Axtell
4:23.454, Bruning-Davenport
4:23.912, St. Edward
4:25.157, Prague
4:26.387, Potter-Dix
4:28.171, McCool Junction
4:28.188, Maxwell