This page last updated - 5/22/2008 8:37:15 PM
Updated reports will be made as corrections/changes are made. If this page does not update in your web browser, you may need to RELOAD or REFRESH the page.
3200 METER RELAY
3200 METER RUN
800 METER RUN
400 METER RELAY
100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY
100 METER HIGH HURDLES
100 METER DASH PRELIMINARY
100 METER DASH
400 METER DASH PRELIMINARY
400 METER DASH
1600 METER RUN
300 METER LOW HURDLES PRELIMINARY
300 METER LOW HURDLES
200 METER DASH PRELIMINARY
200 METER DASH
1600 METER RELAY
1st, 16' 8-1/2", Paige Frauendorfer, Humphrey,11
2nd, 16' 6-1/2", Carissa Hotovy, Archbishop Bergan,12
3rd, 16' 5-1/4", Aria Hughes, Hay Springs,9
4th, 16' 4-3/4", Erin DeVries, Chambers,9
5th, 16' 2-3/4", Cayla Polston, Arapahoe,9
6th, 15' 10", Jenna Paseka, Prague,11
7th, 15' 8-1/4", Alyssa McDowell, Harvard,10
8th, 15' 6", Maggie Kramer, Lewiston,10
15' 2-3/4", Vitoria Wiese, Lindsay Holy Family,9
15' 1-1/4", Allycia Myers, Anselmo-Merna,11
15' 0", Myria Knapp, Maxwell,10
14' 9-3/4", Taylor Olsen, Coleridge,11
14' 9-1/2", Erica Happ, Greeley-Wolbach,11
14' 9-1/4", Stephanie Vitek, Greeley-Wolbach,11
14' 6", Sara Simmons, Sumner-Eddyville-Miller,9
13' 11-1/2", Laura Tomjack, Chambers,9
13' 11", Shannon Sullivan, Allen,10
13' 11", Amanda Johnson, Overton,12
13' 10-1/2", Breanna Borrenpohl, Parkview Christian,9
13' 6-3/4", Courtney VanGroningen, Sterling,9
1st, 40' 8-1/4", Sadie Waugh, Paxton,11
2nd, 39' 3-1/2", Whitney Collins, Prague,12
3rd, 39' 0-1/4", Kimberly Urbanovsky, Arnold,12
4th, 37' 3-1/2", Sarah Wieseler, Wynot,12
5th, 37' 2-1/2", Brittany Edson, Eustis-Farnam,9
6th, 36' 11-1/4", Hillary Lienemann, Winside,11
7th, 36' 7-1/4", Eva Benson, Overton,12
8th, 36' 4", Audrey Feeney, Maxwell,11
36' 1-1/4", Selena Longoria, Harvard,12
35' 10-1/2", Karmen Lawver, Dorchester,10
35' 8-3/4", Kylie Gabriel, Loomis,12
35' 5", Kallie Welch, Medicine Valley,12
35' 2-1/4", Aundrea Morner, McCool Junction,11
34' 7", Kendra Cornell, Rock County,11
34' 3-1/2", Veronica Keithley, Falls City Sacred Heart,11
33' 11-1/2", Katie Johnson, Mead,9
33' 9", Tara Cockerill, Spalding/Spalding Academy,11
33' 1-3/4", Nicole Swisher, Sandhills,11
32' 11-3/4", Rebekah Knaub, Banner County,11
32' 10-3/4", Jamie Havel, Wheeler Central,10
30' 10-1/2", Makala Davis, St. Mary's,12
29' 7-1/4", Robin Hoffmeister, St. Edward,11
29' 2-3/4", Jaimie Branting, Osceola,11
1st, 35' 11-1/4", Allycia Myers, Anselmo-Merna,11
2nd, 35' 4", Abigail Sorensen, Clay Center,10
3rd, 35' 2-3/4", J Ezarah Williams, Heartland Lutheran,12
4th, 34' 8", Aria Hughes, Hay Springs,9
5th, 34' 6-3/4", Elizabeth Ellicott, Sioux County,11
6th, 34' 3-1/2", Lisa Faimon, Hitchcock County,12
7th, 34' 1-3/4", Michelle Clement, Nebraska Christian,12
8th, 34' 0", Samantha Johnson, Wilcox-Hildreth,10
33' 9", Tiffany Hoaglund, Brady,11
33' 8-1/2", Abbey Schueth, Ewing,11
33' 7-1/4", Paige Frauendorfer, Humphrey,11
33' 0-1/2", Calen Choyeski, Cedar Rapids,11
32' 9-3/4", Jordyn Roberts, Winside,10
32' 8-1/2", Brianne Hofstetter, Meridian,12
32' 8", Erin DeVries, Chambers,9
32' 7-1/2", Heather Thorson, Mead,11
32' 3-3/4", Chelsea Entz, Ansley,9
31' 4-1/2", Shanelle Stech, Osmond,11
31' 2-3/4", Allison Gray, Loomis,10
30' 6-3/4", Maggie Kramer, Lewiston,10
30' 0-1/4", Caitlin Carlson, Hampton,10
1st, 5' 5", Alyssa McDowell, Harvard,10
2nd, 5' 4", Kristi Bauer, Pleasanton,11
3rd, 5' 4", Jacey Schultheiss, Eustis-Farnam,11
4th, 5' 3", Kristy Schaaf, Stuart,12
5th, 5' 3", Savannah Wakeley, Wausa,11
6th, 5' 2", Michelle Clement, Nebraska Christian,12
7th, 5' 0", Hayley Thramer, Ewing,11
8th, 5' 0", Lisa Faimon, Hitchcock County,12
5' 0", Brandie Hermes, Potter-Dix,11
5' 0", Julie Nelson, Bloomfield,12
5' 0", Sarah Carnes, Osceola,10
5' 0", Laurette Beal, South Platte,12
5' 0", Macie Kuker, Falls City Sacred Heart,11
4' 10", Anastasia Ott, Giltner,11
4' 10", Brittany Ogan, Arcadia,12
4' 10", Kayti Mark, Exeter-Milligan,12
4' 10", Megan Davis, Sargent,9
4' 8", Julia Hauser, Stapleton,10
4' 8", Brittnie Kreikemeier, Dodge,11
4' 8", Megan Veik, Pope John,11
1st, 127' 1", Sadie Waugh, Paxton,11
2nd, 119' 8", Ashlee Hughes, Crawford,12
3rd, 117' 1", Molly Paul, Cedar Rapids,11
4th, 112' 10", Kimberly Urbanovsky, Arnold,12
5th, 111' 6", Audrey Feeney, Maxwell,11
6th, 109' 5", Karmen Lawver, Dorchester,10
7th, 104' 10", Megan Berg, Sumner-Eddyville-Miller,9
8th, 104' 9", Jennifer Duff, Clearwater,12
103' 2", Shelby Dempster, Orchard,11
101' 7", Tara Cockerill, Spalding/Spalding Academy,11
98' 9", April Wilton, Lawrence-Nelson,12
98' 8", Megan Hoesing, Mullen,10
98' 2", Hillary Lienemann, Winside,11
96' 8", Brittney Peters, Newcastle,11
95' 1", Selena Longoria, Harvard,12
93' 5", Aundrea Jorgensen, Medicine Valley,10
87' 10", Sarah Matthies, Sumner-Eddyville-Miller,11
87' 7", Kristen VanWesten, Meridian,11
87' 2", Whitney Collins, Prague,12
86' 9", Jenna Bender, Humphrey St. Francis,11
74' 8", Jaimie Branting, Osceola,11
74' 0", Kayla Franzluebbers, Dodge,11
1st, 10' 0", Jennifer Dannehl, Bertrand,12
2nd, 9' 8", Shelly Jacobs, Archbishop Bergan,12
3rd, 9' 8", Kayti Mark, Exeter-Milligan,12
4th, 9' 4", Ashley Garner, Hitchcock County,11
Tie 5th, 9' 0", Karrah Miller, Nebraska Christian,11
Tie 5th, 9' 0", Laurette Beal, South Platte,12
Tie 7th, 8' 6", Desirre' Younger, Bertrand,11
Tie 7th, 8' 6", Brooke Burgess, Pawnee City,12
8' 6", Jordyn Kuhnel, Osceola,12
8' 6", Megan Liekhus, Archbishop Bergan,11
8' 6", Kristen Allen, Bloomfield,11
8' 0", Megan McDowell, Harvard,12
8' 0", Savannah Heinzle, Medicine Valley,10
7' 6", Katarina Race, Wheeler Central,11
7' 6", Jana Cool, Arnold,11
7' 6", Kylee Schweitzer, Shickley,12
1st, 10:01.19, Osmond
Amy Nuesch, 10, Emily Haselhorst, 10, Adrian Kumm, 10, Michele Weeder, 12
2nd, 10:10.82, Newcastle
Julia Mohr, 11, Kelci Kneifl, 9, Lisa Grosvenor, 12, Taylor Pollard, 10
3rd, 10:12.93, Lindsay Holy Family
Natalie Korus, 10, Stacey Beller, 9, Melanie Fehringer, 9, Lacey McPhillips, 11
4th, 10:13.12, Scribner-Snyder
Logan Hoge, 11, Lauren Schnoor, 9, Jessica Kreikemeier, 11, Mikayla Baumert, 12
5th, 10:14.27, Wallace
Jacqueline Griffiths, 11, Josi Hasenauer, 10, Katie West, 10, Brooke Harris, 12
6th, 10:20.83, Humphrey St. Francis
Molly McPhillips, 11, Emily Pfeifer, 9, Tascha Wemhoff, 10, Jenni Wemhoff, 9
7th, 10:23.29, Maywood
Kadee Arensdorf, 11, Susan Koester, 11, Staci Koester, 12, Brooke Koester, 11
8th, 10:24.54, Loomis
Deidre Bergman, 12, Kailey Hunhoff, 12, Lexie Thorell, 10, Shelby Rademacher, 10
10:25.46, Crawford
10:27.44, Mullen
10:28.10, Elba
10:29.25, Clearwater
10:42.84, Lawrence-Nelson
10:43.43, Osceola
10:55.90, Pawnee City
10:58.89, Clay Center
1st, 11:49.37, Kristi Bauer, Pleasanton,11
2nd, 11:53.46, Lisa Grosvenor, Newcastle,12
3rd, 11:54.31, Dana Kluthe, North Loup-Scotia,11
4th, 12:09.88, Cami Bruckman, Silver Lake,10
5th, 12:16.39, Codi Hingst, Allen,12
6th, 12:19.53, Laura Sanne, Clearwater,11
7th, 12:28.66, Tasha Miller, McPherson County,11
8th, 12:29.43, Heidi Hines, Verdigre,12
12:35.20, Candiace Clark, McCool Junction,12
12:41.41, Betsy Battreall, Silver Lake,11
12:42.66, Kadee Arensdorf, Maywood,11
12:47.87, Jobi Hasenhauer, Maywood,10
12:53.22, Molly Lux, Crawford,12
13:07.11, A.J. Magill, Sterling,11
13:07.21, Lacey McPhillips, Lindsay Holy Family,11
13:09.73, Halie Gribble, Chambers,10
13:14.60, Callan Rolf, Dodge,10
13:16.16, Brenda Maldonado, Sargent,9
13:17.62, Justine Meis, Elgin,10
13:22.13, April Ramaekers, Newman Grove,9
13:29.37, Ceirra Tompkin, Clay Center,10
13:42.30, Mariah Filipi, Meridian,11
13:50.55, Emily Dostal, Scribner-Snyder,9
13:53.96, Tabitha Brown, Potter-Dix,11
Section Results
Section #1
2:24.91, Amy Nuesch, Osmond,10
2:24.97, Allison Rosentrater, Arnold,11
2:25.32, Brooke Koester, Maywood,11
2:26.86, Christina Tomka, Dodge,11
2:28.51, Mikayla Baumert, Scribner-Snyder,12
2:29.73, Amanda High, Bertrand,11
2:31.51, Gretchen Kreutz, Giltner,11
2:31.94, Jaycee Jacobitz, Lawrence-Nelson,11
2:32.86, Vanessa Resh, Shelton,9
2:35.16, Beth Finnegan, Newcastle,9
2:37.46, Allison Johnson, Meridian,9
2:41.24, Samantha Wysocki, Elba,11
Section #2
2:19.66, Hannah Connealy, Mullen,11
2:20.88, Brooke Harris, Wallace,12
2:22.89, Michaela Staub, Winside,12
2:23.98, Ky'Lee Engelken, Pawnee City,11
2:26.17, Sandra Welch, Potter-Dix,12
2:26.88, Kelsey Erhart, Osceola,9
2:27.32, Natalie Korus, Lindsay Holy Family,10
2:27.35, Leann Osten, Humphrey,10
2:27.38, Shelby McDowell, Crawford,11
2:29.06, Lauren Dennis, Lynch,11
2:31.77, Michelle Polski, Elba,10
2:33.03, Sydney Pokorny, Clearwater,9
Final Results
1st, 2:19.66, Hannah Connealy, Mullen,11
2nd, 2:20.88, Brooke Harris, Wallace,12
3rd, 2:22.89, Michaela Staub, Winside,12
4th, 2:23.98, Ky'Lee Engelken, Pawnee City,11
5th, 2:24.91, Amy Nuesch, Osmond,10
6th, 2:24.97, Allison Rosentrater, Arnold,11
7th, 2:25.32, Brooke Koester, Maywood,11
8th, 2:26.17, Sandra Welch, Potter-Dix,12
2:26.86, Christina Tomka, Dodge,11
2:26.88, Kelsey Erhart, Osceola,9
2:27.32, Natalie Korus, Lindsay Holy Family,10
2:27.35, Leann Osten, Humphrey,10
2:27.38, Shelby McDowell, Crawford,11
2:28.51, Mikayla Baumert, Scribner-Snyder,12
2:29.06, Lauren Dennis, Lynch,11
2:29.73, Amanda High, Bertrand,11
2:31.51, Gretchen Kreutz, Giltner,11
2:31.77, Michelle Polski, Elba,10
2:31.94, Jaycee Jacobitz, Lawrence-Nelson,11
2:32.86, Vanessa Resh, Shelton,9
2:33.03, Sydney Pokorny, Clearwater,9
2:35.16, Beth Finnegan, Newcastle,9
2:37.46, Allison Johnson, Meridian,9
2:41.24, Samantha Wysocki, Elba,11
Section Results
Section #1
51.24, Loomis
51.73, Sargent
52.38, Elwood
52.94, Chambers
53.01, Wheeler Central
53.09, Clay Center
54.17, Meridian
Section #2
50.00, Humphrey St. Francis
50.78, Shelton
51.03, Ansley
52.40, Paxton
52.45, Potter-Dix
52.78, Hay Springs
52.82, Allen
52.98, Archbishop Bergan
Final Results
1st, 50.00, Humphrey St. Francis
Jenni Wemhoff, 9, Stephanie Baumgart, 9, Kelsi Foltz, 12, Kim Foltz, 12
2nd, 50.78, Shelton
Alexis Brandt, 10, Kelsey Rouse, 9, Kaci Clevenger, 9, Kalli Brannagan, 10
3rd, 51.03, Ansley
Brittany Cambern, 12, Chelsea Entz, 9, Taylor Rohde, 9, Skylar Rohde, 12
4th, 51.24, Loomis
Deidre Bergman, 12, Mandee Sundquist, 11, Deanna Stanley, 9, Kailey Hunhoff, 12
5th, 51.73, Sargent
Anne Morse, 12, Jill Hickman, 10, Rebecca Davenport, 9, Alana Kirwan, 11
6th, 52.38, Elwood
Carli Sjomeling, 12, Kylea Foss, 12, Bailey Mahlberg, 10, Skyler Wigstone, 9
7th, 52.40, Paxton
Sydney Gartner, 10, Barbie DeCent, 11, Stacy Rundback, 12, Amberlese DeCent, 10
8th, 52.45, Potter-Dix
Erin Monheiser, 12, Brandy Newbanks, 10, Samantha Cook, 12, Brandie Hermes, 11
52.78, Hay Springs
52.82, Allen
52.94, Chambers
52.98, Archbishop Bergan
53.01, Wheeler Central
53.09, Clay Center
54.17, Meridian
Heat 1
1st, 16.54,
Lisa Faimon, Hitchcock County, 12
2nd, 17.07,
Samantha Cook, Potter-Dix, 12
3rd, 17.11,
Rebecca Woods, Nebraska Christian, 11
4th, 17.53,
Shalynn Wallin, Newman Grove, 11
5th, 17.74,
Caitlyn Prince, Winside, 11
6th, 18.26,
Miranda Alberts, Cedar Bluffs, 11
7th, 18.38,
Taylor Tacha, Bertrand, 11
8th, 18.85,
Juliann Wehrman, Lawrence-Nelson, 12
Heat 2
1st, 16.31,
Blair Dixon, Wauneta-Palisade, 11
2nd, 16.70,
Courtney VanGroningen, Sterling, 9
3rd, 16.72,
Brittany Cambern, Ansley, 12
4th, 17.03,
Savannah Wakeley, Wausa, 11
5th, 17.23,
Macie Kuker, Falls City Sacred Heart, 11
6th, 17.63,
Breanna Borrenpohl, Parkview Christian, 9
7th, 17.73,
Leah Reiman, St. Mary's, 12
8th, 18.95,
Nikki Stevens, Spalding/Spalding Academy, 10
Heat 3
1st, 16.05,
Susan Rollman, Humphrey St. Francis, 11
2nd, 16.28,
Shelly Jacobs, Archbishop Bergan, 12
3rd, 16.96,
Chelsie Pearson, Shelton, 11
4th, 17.42,
Kelli Hermsmeyer, North Loup-Scotia, 12
5th, 17.64,
Kristin Drudik, Lawrence-Nelson, 9
6th, 17.65,
Brandy Newbanks, Potter-Dix, 10
7th, 17.92,
Tazalea Scott, Ansley, 9
8th, 21.18,
Emma Lechtenberg, West Boyd, 11
1st, 15.62, Blair Dixon, Wauneta-Palisade,11
2nd, 16.11, Susan Rollman, Humphrey St. Francis,11
3rd, 16.36, Lisa Faimon, Hitchcock County,12
4th, 16.40, Shelly Jacobs, Archbishop Bergan,12
5th, 16.86, Chelsie Pearson, Shelton,11
6th, 16.93, Brittany Cambern, Ansley,12
7th, 17.20, Savannah Wakeley, Wausa,11
8th, 21.66, Courtney VanGroningen, Sterling,9
Heat 1
1st, 12.60,
Kalli Brannagan, Shelton, 10
2nd, 12.73,
Taylor Tacha, Bertrand, 11
3rd, 13.00,
Courtney VanGroningen, Sterling, 9
4th, 13.24,
Krysta Thompson, Medicine Valley, 12
5th, 13.39,
Barbie DeCent, Paxton, 11
6th, 13.61,
Ashton Hughes, Hay Springs, 9
7th, 13.78,
Beth Menke, Lawrence-Nelson, 11
Heat 2
1st, 12.73,
Jessica Trejo, Palmer, 11
2nd, 12.81,
Kim Foltz, Humphrey St. Francis, 12
3rd, 12.96,
Skylar Rohde, Ansley, 12
4th, 12.97,
Samantha Johnson, Wilcox-Hildreth, 10
5th, 12.98,
Cassandra Harre, Exeter-Milligan, 9
6th, 13.30,
Channa Hess, McCool Junction, 11
7th, 13.38,
Amanda Hodson, Osmond, 12
8th, 13.54,
Caitlyn Prince, Winside, 11
Heat 3
1st, 12.62,
Erin Twibell, Orchard, 11
2nd, 12.70,
Blair Dixon, Wauneta-Palisade, 11
3rd, 12.98,
Kelsi Foltz, Humphrey St. Francis, 12
4th, 13.07,
Kaitlin Thunker, Wheeler Central, 10
5th, 13.12,
Alexandria Varney, Arnold, 11
6th, 13.39,
Teeyl Ford, Cody-Kilgore, 12
7th, 13.73,
Kalene Anderson, Bancroft-Rosalie, 10
8th, 13.93,
Karen Liekhus, Archbishop Bergan, 11
1st, 12.50, Kalli Brannagan, Shelton,10
2nd, 12.70, Blair Dixon, Wauneta-Palisade,11
3rd, 12.74, Erin Twibell, Orchard,11
4th, 12.76, Kim Foltz, Humphrey St. Francis,12
5th, 12.80, Jessica Trejo, Palmer,11
6th, 12.82, Taylor Tacha, Bertrand,11
7th, 12.93, Samantha Johnson, Wilcox-Hildreth,10
8th, 13.26, Skylar Rohde, Ansley,12
Heat 1
1st, 58.22,
Blair Dixon, Wauneta-Palisade, 11
2nd, 59.00,
Hannah Connealy, Mullen, 11
3rd, 59.68,
Jenni Wemhoff, Humphrey St. Francis, 9
4th, 1:01.98,
Molly Paul, Cedar Rapids, 11
5th, 1:02.93,
Ashton Hughes, Hay Springs, 9
6th, 1:03.21,
Kelsey Erhart, Osceola, 9
7th, 1:03.46,
Hannah Artz, Wilcox-Hildreth, 10
8th, 1:04.98,
Kyla Walnofer, Chambers, 11
Heat 2
1st, 1:00.28,
Allison Rosentrater, Arnold, 11
2nd, 1:02.53,
Kelly Theye, Diller-Odell, 9
3rd, 1:03.12,
Deidre Bergman, Loomis, 12
4th, 1:03.31,
Haley Soester, Crawford, 9
5th, 1:03.35,
Alyx Friedrich, Rock County, 11
6th, 1:03.38,
Ashley Garner, Hitchcock County, 11
7th, 1:04.05,
Shelby Beaudette, Bancroft-Rosalie, 11
DNS ,
Kayla Greve, Allen, 12
Heat 3
1st, 59.80,
Susan Rollman, Humphrey St. Francis, 11
2nd, 1:00.23,
Sarah Sullivan, Allen, 12
3rd, 1:01.41,
Ky'Lee Engelken, Pawnee City, 11
4th, 1:02.82,
Kaylee King, Crawford, 12
5th, 1:03.16,
Nicole Kreikemeier, Dodge, 10
6th, 1:03.24,
Gretchen Kreutz, Giltner, 11
7th, 1:04.96,
Katie Swett, Wheeler Central, 11
8th, 1:05.76,
Erika Schroeder, Bruning-Davenport, 9
1st, 58.65, Blair Dixon, Wauneta-Palisade,11
2nd, 59.31, Hannah Connealy, Mullen,11
3rd, 59.39, Jenni Wemhoff, Humphrey St. Francis,9
4th, 59.69, Susan Rollman, Humphrey St. Francis,11
5th, 1:00.24, Allison Rosentrater, Arnold,11
6th, 1:00.70, Sarah Sullivan, Allen,12
7th, 1:02.49, Molly Paul, Cedar Rapids,11
8th, 1:03.21, Ky'Lee Engelken, Pawnee City,11
1st, 5:21.05, Brooke Harris, Wallace,12
2nd, 5:27.66, Carol Miller, Mead,11
3rd, 5:32.29, Kristi Bauer, Pleasanton,11
4th, 5:32.51, Cami Bruckman, Silver Lake,10
5th, 5:33.44, Ky'Lee Engelken, Pawnee City,11
6th, 5:34.91, Laura Sanne, Clearwater,11
7th, 5:36.48, Jacqueline Griffiths, Wallace,11
8th, 5:37.02, Dana Kluthe, North Loup-Scotia,11
5:41.51, Molly Lux, Crawford,12
5:42.55, Michele Weeder, Osmond,12
5:48.30, Tasha Miller, McPherson County,11
5:49.59, Lauren Dennis, Lynch,11
5:49.90, Mikayla Baumert, Scribner-Snyder,12
5:49.97, Michelle Polski, Elba,10
5:50.80, Morgan Walgren, Osceola,12
5:52.88, Sydney Pokorny, Clearwater,9
5:55.52, Adrian Kumm, Osmond,10
6:05.95, Brooke Yates, Clay Center,9
6:07.10, Taylor Pollard, Newcastle,10
6:12.47, Jacqueline McIlravy, McCool Junction,10
6:18.57, Laura Monsees, Banner County,11
6:22.80, Heather Pribyl, Exeter-Milligan,9
DNF , Leann Osten, Humphrey,10
SCR , Allison Rosentrater, Arnold,11
Heat 1
1st, 48.06,
Taylor Tacha, Bertrand, 11
2nd, 49.24,
Susan Rollman, Humphrey St. Francis, 11
3rd, 50.89,
Lisa Faimon, Hitchcock County, 12
4th, 51.52,
Tazalea Scott, Ansley, 9
5th, 51.85,
Samantha Cook, Potter-Dix, 12
6th, 51.87,
Kelsey Weber, Wheeler Central, 10
7th, 52.73,
Sydney Gartner, Paxton, 10
8th, 53.18,
Molly Gallagher, St. Mary's, 10
Heat 2
1st, 48.32,
Rebecca Woods, Nebraska Christian, 11
2nd, 48.86,
Leah Reiman, St. Mary's, 12
3rd, 49.62,
Shalynn Wallin, Newman Grove, 11
4th, 50.15,
Anastasia Ott, Giltner, 11
5th, 50.25,
Jacey Schultheiss, Eustis-Farnam, 11
6th, 52.13,
Stephanie Hoyt, Clay Center, 11
7th, 53.05,
Nikki Stevens, Spalding/Spalding Academy, 10
SCR ,
Kayla Greve, Allen, 12
Heat 3
1st, 48.53,
Kalene Anderson, Bancroft-Rosalie, 10
2nd, 49.25,
Macie Kuker, Falls City Sacred Heart, 11
3rd, 50.45,
Sara Simmons, Sumner-Eddyville-Miller, 9
4th, 50.77,
Amanda Pfeiffer, Winside, 12
5th, 51.39,
Elizabeth Ellicott, Sioux County, 11
6th, 51.40,
Tricia Young, Mullen, 9
7th, 52.52,
Kayti Mark, Exeter-Milligan, 12
8th, 54.03,
Shelly Jacobs, Archbishop Bergan, 12
1st, 45.45, Taylor Tacha, Bertrand,11
2nd, 47.85, Rebecca Woods, Nebraska Christian,11
3rd, 48.36, Susan Rollman, Humphrey St. Francis,11
4th, 48.98, Leah Reiman, St. Mary's,12
5th, 49.16, Macie Kuker, Falls City Sacred Heart,11
6th, 49.35, Shalynn Wallin, Newman Grove,11
7th, 49.51, Anastasia Ott, Giltner,11
8th, 50.21, Kalene Anderson, Bancroft-Rosalie,10
Heat 1
1st, 25.99,
Blair Dixon, Wauneta-Palisade, 11
2nd, 26.54,
Kailey Hunhoff, Loomis, 12
3rd, 26.76,
Chelsea Entz, Ansley, 9
4th, 26.82,
Erin Twibell, Orchard, 11
5th, 26.90,
Kaitlin Thunker, Wheeler Central, 10
6th, 27.07,
Ashley Garner, Hitchcock County, 11
7th, 27.88,
Shelby Beaudette, Bancroft-Rosalie, 11
FS ,
Courtney VanGroningen, Sterling, 9
Heat 2
1st, 26.17,
Jessica Trejo, Palmer, 11
2nd, 26.32,
Kelsi Foltz, Humphrey St. Francis, 12
3rd, 26.48,
Skylar Rohde, Ansley, 12
4th, 26.84,
Samantha Johnson, Wilcox-Hildreth, 10
5th, 27.00,
Krysta Thompson, Medicine Valley, 12
6th, 27.37,
Cassandra Harre, Exeter-Milligan, 9
7th, 27.50,
Channa Hess, McCool Junction, 11
8th, 27.58,
Teeyl Ford, Cody-Kilgore, 12
Heat 3
1st, 25.80,
Kalli Brannagan, Shelton, 10
2nd, 26.30,
Kim Foltz, Humphrey St. Francis, 12
3rd, 26.67,
Sarah Sullivan, Allen, 12
4th, 27.18,
Aria Hughes, Hay Springs, 9
5th, 27.72,
Caitlyn Prince, Winside, 11
6th, 27.93,
Barbie DeCent, Paxton, 11
7th, 28.11,
Kalene Anderson, Bancroft-Rosalie, 10
8th, 28.45,
Julie Happold, Giltner, 9
1st, 25.84, Blair Dixon, Wauneta-Palisade,11
2nd, 25.94, Kalli Brannagan, Shelton,10
3rd, 26.43, Jessica Trejo, Palmer,11
4th, 26.70, Kelsi Foltz, Humphrey St. Francis,12
5th, 26.71, Skylar Rohde, Ansley,12
6th, 26.84, Kailey Hunhoff, Loomis,12
7th, 26.92, Kim Foltz, Humphrey St. Francis,12
8th, 27.17, Sarah Sullivan, Allen,12
Section Results
Section #1
4:20.68, Callaway
4:20.73, Crawford
4:22.77, Medicine Valley
4:23.11, Lawrence-Nelson
4:24.10, Rock County
4:26.65, Dodge
4:27.47, Falls City Sacred Heart
Section #2
4:04.23, Humphrey St. Francis
4:10.24, Humphrey
4:10.64, Bertrand
4:16.69, Loomis
4:17.16, Mullen
4:20.84, Chambers
4:23.25, Wheeler Central
Final Results
1st, 4:04.23, Humphrey St. Francis
Jenni Wemhoff, 9, Susan Rollman, 11, Kim Foltz, 12, Stephanie Baumgart, 9
2nd, 4:10.24, Humphrey
Katie Heesacker, 10, Leann Osten, 10, Paige Frauendorfer, 11, Jenny Heesacker, 12
3rd, 4:10.64, Bertrand
Jennifer Dannehl, 12, Amanda High, 11, Rachel Ford, 11, Taylor Tacha, 11
4th, 4:16.69, Loomis
Deidre Bergman, 12, Allison Gray, 10, Shelby Rademacher, 10, Kailey Hunhoff, 12
5th, 4:17.16, Mullen
Tricia Young, 9, Kelsey Porath, 10, Allana Tomlinson, 12, Hannah Connealy, 11
6th, 4:20.68, Callaway
Trisha Hendricks, 9, Danielle Ellis, 10, Tori Spanel, 11, Michelle Johnson, 11
7th, 4:20.73, Crawford
Shelby McDowell, 11, Aubrey Soester, 12, Haley Soester, 9, Kaylee King, 12
8th, 4:20.84, Chambers
Kyla Walnofer, 11, Kelsey Owen, 9, Randi Miller, 11, Erin DeVries, 9
4:22.77, Medicine Valley
4:23.11, Lawrence-Nelson
4:23.25, Wheeler Central
4:24.10, Rock County
4:26.65, Dodge
4:27.47, Falls City Sacred Heart