Girls Basketball District Final Information & Results:


C1 DISTRICT FINALS:
C1-1 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Syracuse (Syracuse High School)
Teams:  Auburn VS Louisville
WINNER:  Louisville (56-33)
C1-2 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Centennial (Centennial High School)
Teams:  Lincoln Christian VS Columbus Scotus
WINNER:  Lincoln Christian (67-45)
C1-3 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): North Bend Central (North Bend Central High School)
Teams:  Bishop Neumann VS West Point-Beemer
WINNER:  Bishop Neumann (56-48)
C1-4 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Cross County (Cross County High School)
Teams:  Wayne VS Ord
WINNER:  Ord (36-25)
C1-5 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Hastings College (Hastings College - Lynn Farrell Arena)
Teams:  Central City VS Kearney Catholic
WINNER:  Kearney Catholic (52-22)
C1-6 District Final:
February 26, 2016 @ 7:30 PM CT
Host (Site): Bridgeport (Bridgeport High School)
Teams:  Hershey VS Mitchell
WINNER:  Mitchell (38-24)

C2 DISTRICT FINALS:
C2-1 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Waverly (Waverly High School)
Teams:  Freeman VS Yutan
WINNER:  Yutan (47-46)
C2-2 District Final:
February 26, 2016 @ 6:30 PM CT
Host (Site): South Sioux City (South Sioux City High School)
Teams:  Guardian Angels Central Catholic VS Ponca
WINNER:  Guardian Angels Central Catholic (63-40)
C2-3 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Central Community College (Columbus)
Teams:  Stanton VS Twin River
WINNER:  Stanton (47-37)
C2-4 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Sandy Creek (Sandy Creek High School)
Teams:  Superior VS Hastings St. Cecilia
WINNER:  Hastings St. Cecilia (51-33)
C2-5 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Norfolk (Norfolk High School)
Teams:  Crofton VS Elgin Public/Pope John
WINNER:  Crofton (59-33)
C2-6 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Sutherland (Sutherland High School)
Teams:  Ravenna VS Hemingford
WINNER:  Hemingford (47-42)

D1 DISTRICT FINALS:
D1-1 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Crete (Crete High School)
Teams:  Diller-Odell VS Friend
WINNER:  Friend (47-33)
D1-2 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Northeast Community College (Norfolk)
Teams:  Omaha Nation VS Fullerton
WINNER:  Fullerton (56-40)
D1-3 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Battle Creek (Battle Creek High School)
Teams:  Emerson-Hubbard VS North Central
WINNER:  Emerson-Hubbard (52-39)
D1-4 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Gibbon (Gibbon High School)
Teams:  Kenesaw VS Elm Creek
WINNER:  Kenesaw (52-44)
D1-5 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Lexington (Lexington High School)
Teams:  Axtell VS Cambridge
WINNER:  Cambridge (42-35)
D1-6 District Final:
February 26, 2016 @ 6:30 PM MT
Host (Site): Wallace (Wallace High School)
Teams:  South Loup VS Dundy County-Stratton
WINNER:  Dundy County-Stratton (68-35)

D2 DISTRICT FINALS:
D2-1 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Tri County (Tri County High School)
Teams:  Falls City Sacred Heart VS Hampton
WINNER:  Falls City Sacred Heart (61-41)
D2-2 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Lutheran High Northeast (Lutheran High Northeast High School)
Teams:  Lyons-Decatur Northeast VS Spalding Academy
WINNER:  Lyons-Decatur Northeast (49-36)
D2-3 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Norfolk Catholic (Norfolk Catholic High School)
Teams:  Wynot VS St. Mary's
WINNER:  Wynot (40-31)
D2-4 District Final:
February 26, 2016 @ 7:00 PM CT
Host (Site): Southwest (Southwest High School)
Teams:  Wilcox-Hildreth VS Wauneta-Palisade
WINNER:  Wauneta-Palisade (32-30)
D2-5 District Final:
February 26, 2016 @ 7:30 PM CT
Host (Site): North Platte (North Platte High School)
Teams:  Sandhills/Thedford VS Mullen
WINNER:  Sandhills/Thedford (41-30)
D2-6 District Final:
February 26, 2016 @ 6:30 PM MT
Host (Site): Bayard (Bayard High School)
Teams:  Potter-Dix VS Hyannis
WINNER:  Hyannis (44-39)